| mydarkestdays a întrebat:

Mama ma obliga sa fac nu stiu ce vaccin la scoala. problema este ca eu am o frica teribila de ace si injectii. numai cand ma gandesc mi se face rau. aseara dupa ce mi-a spus ca a hotarat sa fac injectia am inceput sa plang. va rog ajutati-ma! ce sa fac sa nu ma mai sperii atat de tare de ace? mi-e frica de mor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Când face înţepătura nu te uiţi în acea direcţie şi te gândeşti la ceva frumos.

| mona a răspuns:

Imagineaza-ti ca acea injectie iti poate salva viata si la urma urmei e doar o amarata de injectie

suntserios
| suntserios a răspuns:

E o intepatura care dureaza 2 secunde ce dracu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai voie să mănânci serul pe un biscuite dacă ţi-e aşa frică de ace, dar este îngrozitor de amar, mai bine ai face injecţia. "Curaj găină că te tai!" big grin

| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Buna!
Nu trebuie sa te oblige nimeni sa-l faci, poti decide tu singura lucrul asta. Foarte bine ca nu vrei sa-l faci, pentru ca nu poti avea in credere deplina in cat de sterile sunt seriginile si mai ales in vaccin-ul propriu zis pentru ca nu poti sti ce efecte poate avea mai tarziu. Si eu am refuzat un vaccin pentru hepatita in ultimul an de liceu si crede-ma ca nu mi-a daunat deloc, sunt foarte sanatoasa.
Fii hotarata si asuma-ti raspunderea pentru decizia luata.
Mult succes iti doresc si sanatate din plin!

| Phantom933 a răspuns:

Nu doare deloc ciupete cu unghiile pe o particica foarte mica de piele cam asa te doare si te uiti in alta parte nu la injectie e spre binele tau si daca te intereseaza ai facut mai multe injectii cand erai inca bebe in spital ti-a facut vaccin anti hepatita si nu ai murit DOAMNE FERESTE din cate vad...e o intepatura