| iordachesimona19 a întrebat:

Mama mea a fost diagnosticata cu granulom inelar, la Pitesti cit si la Bucuresti la Spitalul Colentina.Va rog daca cunoasteti tratamente medicamentoase dar si naturiste sa-mi spuneti si mie.Precizez ca la Bucuresti i s-a prescris tot ca la Pitesti -ELOCOM UNGUENT-. Exista si alte tratamente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Granulomul inelar poate fi asociat cu o hepatita B sau cu o boala autoimuna de tip lupus sau tiroidita. Daca mama ta este in acest caz, atunci tratarea bolii de baza ar putea influenta in bine evolutia leziunii de pe piele.
Daca granulomul inelar apare independent de aceste boli, tratamentul este strict cu corticoizi aplicati local, Elocomul fiind unul dintre ele. Acest preparat este foarte bine tolerat si nu inteleg de ce ai cauta un alt tratament?

| Patrascu_Galina_1983 a răspuns (pentru Brigaela):

Salut! fetita mea de 3 ani a fost diagnosticata cu granulom inelar, am folosit elocom, locoid, ghidrocortizon, pimafucord, betaghen, clotrimazol nici un rezultat.Am facut analiza la paraziti, rezultate negative. apoi dermatologu ne-a trimis la cosmetolog s-o ingetam cu azot, cosmetologu ne-a indicat alta lecuire cu fucorcin timp de un an, pata rosie- visinie a disparut s-a facut de culoarea pielii, doar inelul a ramas, s-a facut mai mare, dar s-a mai subtiat. Ne puteti da cineva un sfat cum sa scapam de inel? deja de 2 ani lecuim granuloma aproape ca dispare inelul, si iar apare!

| Brigaela a răspuns (pentru Patrascu_Galina_1983):

Din pacate, granulomul inelar este o boala cronica, cu cauza autoimuna, care necesita tratament de lunga durata. va trebuie rabdare

| ElenaDaniela1090 a răspuns (pentru Patrascu_Galina_1983):

Buna ziua, spune mi te rog, ai rezolvat problema cu granulomul inelar la fetița? A funcționat vreun tratament?

4 răspunsuri:
| mioara a răspuns:

Du-te la un control endocrinalog dr MUNTEANU CODRUT POLICLINICA MUNPOSAN STR. WITTING 10-12 este un dr foarte priceput incearca si la el nr de tel il gasesti pe site.