| anonim_4396 a întrebat:

Mama mea are 90kg si vrea sa slabeasca. Ce recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NakGeorge a răspuns:

Primul lucru si cel mai important este ce mananca si ce bea. Un pahar mare de apa dimineata pe stomacul gol 300ml-500ml iti porneste metabolismul, practic iti pune in functiune tot corpul. Un metabolism mai lent arde grasimile mai greu si vice versa.

Doi. Sa evite zaharul pe cat se poate. Fara sucuri carbogazoase, ceaiuri sau cafele indulcite cu linguri intregi de zahar, prajituri, fursecuri etc...

Sa evite sarea, la fel pe cat posibil. Asta retine apa in corp foarte bine. Ceea ce este de rau. Practic iti umfla corpul cu apa. Deci si greutatea este mai mare din cauza apei in plus din corp dar si aspectul corpului are de suferit.

Si bineinteles fara mancaruri imbibate in grasime, uleiuri, prajeli. La care mai adaugi obligatoriul exercitiu fizic chiar si sub forme minore gen nu mai iei liftul sau scarile rulante un etaj si urci pe jos, sau nu mai stai dupa RATB pentru 2 statii si mai bine le mergi pe jos. O schimbare mare vine din multe lucruri mici si usor de respectat

8 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Ceai Canadian Tea, sport si dieta.

| Sn4k3 a răspuns:

Sport, usor cu carbohidratii/grasimile, multa apa.

| Yurisa a răspuns:

Recomand sportul, este foarte eficient

| unvecin a răspuns:

2 mese pe zi, nimic mestecat între mese. Seara când e musai... un suc proaspăt de fructe.

| unvecin a răspuns:

Da, și în primul rând să-și facă un grafic pe un an de zile, în care să noteze regulat masa corporală.

E foarte ușor să vrei într-o zi să scapi de kg și mâine să uiți. În schimb e motivant să vezi progres.

| Danielul123 a răspuns:

Dieta si sport.

| Andreea659876 a răspuns:

Să încerce dieta Rina de 90 de zile. Mama mea avea 99 de kg si acum are 79 și este foarte mulțumită. Majoritatea femeilor care folosesc aceasta dieta slăbesc foarte mult

| Brebene_Razvan_1987 a răspuns:

Sa faca mult sport si o alimentatie concentrata