| εїз Ir εїз a întrebat:

Sora mea vrea sa slabeasca vreo 6-7 kgdar nu poate face mult efort pentru ca are astm. Ce dieta poate tine si ce exercitii ii recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mirii (:. a răspuns:

Abdomene. Fara dulciuri si paine un timp. Chiar paine daca chiar nu poate sa manance dar mai mult de 2 feli pe zi nu. Dupa ora 6 sa nu manance nimic.In fiecare seara 10-20 abdomene si iaurt Activia.Sh sa nu ia medicamentul PREDNISON pentru ca o s-o ingrase si mai mult.

7 răspunsuri:
| devine a răspuns:

Am mai zis si in alt post, dieta Suth Beach. eu o tin acum si sunt foarte multumita; am slabit 3 kg intr-o saptamana si nu m-am infometat.am mancat si inghetata dietetica si dulceata dietetica...cauta pe Google si os a vezi ca nu e restrictiva deloc. ah si nu fac sport

| devine a răspuns:

Sa nu ia Prednison? nu cred ca daca ii arde de slabit are o forma atat de grava de astm incat sa ia Prednison. de asemenea corticoterapia in astm se face pe cale inhalatorie in principal, deci NU are efecte sistemice (adica nu se ingrasa); dar stii ce ma frapeaza? faptul ca sugerezi sa renunte la un emdicament pentru a nu se ingrasa... BRAVO! esti desteapta!
ma cum puteti sa dati asemenea sfaturi? realizati ca sunt copii aici de 12-16 ani care va pot urma sfaturile?

| LittleandLiars a răspuns:

Daca mananca multa paine sa reduca timp de vreo 2 saptamani

Nu sa nu manance dar sa pape mai putin

Nu grasimi :-&, nu multe dulciuri cipsuri
Salate de legume multe fructe proaspete nu din supermarketuri din piata legumele si fructele sunt cele mai sanatoase
Si daca ar putea dar dupa ce ai scris tu nu poate sa fac putine exercitii de inviorare

big grin

| georgegs a răspuns:

Sa.manace.mancarea.potrivita.sau.sa.consulti.un.doctor.,.,mai.bine.consulti.un.doctor.,,.

| AdY a răspuns:

Spune-i surorii tate sa manince doar legume, fructe. Tot cei sarac in calorii. Alta varianta nu este.

| xxx_5362 a răspuns:

Zi-i sa fac ceai de urzici si sa bea cite 1 litru pe zi...intr-o luna va da jos 5 kg.succes!

| Louis_3400 a răspuns:

Mai ales ca are si astm... o vizita la medic, cea mai buna