| PussicatDolls a întrebat:

Mama mea isi cam face griji pentru minewinking
De o luna si ceva, nu mi-a mai venit menstruatia sad
Desi ma doare burta de o saptamana, nu mi-a venit :-s
Ce sa fac? big grin
Precizez ca, am 15 ani, si nu am avut niciun contact sexual.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Păi dacă mama ta-şi face griji ce mai aşteaptă, să mergeţi de urgenţă la un ginecolog. Sănătate!

| PussicatDolls explică (pentru onasis1961):

Mama mea nu este in tara sad vorbesc cu ea doar pe calculator.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai dat prea multe detalii...

Ar fi fost IMPORTANT de ştiut : dacă ai mai avut astfel de întârzieri, dacă ai fost la medicul endocrinolog/ginecolog pentru aceste dereglări/întârzieri ( dacă DA, atunci la ce dată, ce diagnostic s-a pus şi ce tratament ai primit - denumirea/mod de administrare/perioada tratamentului ), datele ciclului tău pe anul acesta, dacă ai luat ceva medicamente în ultimele 2 luni, alte afecţiuni ( boli ) pe care le ai, când ai avut prima menstruaţie, etc.

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană şi/sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic.

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină menstruaţia.

Totuşi, dacă spui că ai dureri de burtă ( de vreo săptămână ), ele pot reprezenta simptome premenstruale, care apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra - deci, e posibil ca în următoarele zile să-ţi vină menstruaţia!

Dacă mai dai şi detaliile cerute anterior, mai completez acest răspuns ( dacă este cazul ).

Toate cele bune.

| Zatharra a răspuns:

Dacă încă nu ai 2 ani de când ţi-a venit prima dată e în regulă...Dar dacă ai deja 2 ani atunci cred că cel mai bine ar fi să mergi la un ginecologwinking

| AndreeeShiAtat a răspuns (pentru Zatharra):

Da....ar trebui sa merg la un doctor...big grin

| AndreeeShiAtat a răspuns (pentru Zatharra):

Mergi*

| Zatharra a răspuns (pentru AndreeeShiAtat):

De ce?

| Deliα a răspuns:

Nu ai nimic.La toti oamenii le intarzie ciclul din cand in cand.Mie mi-a intarziatt o data chiar 3 luni si nu a fost nimic.Stai linistita daca nu ai facut sex ca nu ai nimic.

| guardian05 a răspuns:

Nu ar trebui sa te alarmazi...nici eu nu il am regulat si mi-a venit prima oara acum 2 ani...este normal dar ca sa stea mama ta linistita du-te la un ginecolog

| BeatriceDoll a răspuns:

E normal sa fie o dereglare sau ceva de genu.Nu te speria sunt fete care nu mai au de 3-4 luni.O sa vezi ca o sa fie bine.Si apropo pentru durerea de burta ia un Nurofen.Succes