| anonim_4396 a întrebat:

Mama mea vomita sânge închis la culoare (ca și veninul) am aflat de la ea azi și zice ca vomita mai nou zilnic de 3 luni...Va rog sa mă ajutați cu un sfat,orice fiindcă am trecut prin multe și e doborâtă din multe puncte de vedere și nu vrea sa meargă la spital sa nu audă ce are...ce are? care e tratamentul? am o nașa doctorița la spital,dar vreau mai întâi să știu natura problemei și cât de grav e.
P.S:am avut probleme în familie și e foarte stresanta,abia mănâncă, îi cade puțin câte puțin parul..Va rog din suflet sa mă ajutați!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Scuza-ma ca iti spun dar cred ca mama ta este inconstienta,cum sa stea acasa fara sa faca investigatii daca ea vomita sange de atata timp,cat de indolent sa fii sa te lasi in voia sortii, nu cred ca e ulcer cum spun ceilalti pentru ca la ulcer ar fi avut dureri mari si nu statea fara sa se controleze, poate fi mai grav si ori stie si nu vrea sa discute ori chiar nu stie e momentul sa afle, nu pot sa imi dau eu cu parerea la un asa subiect delicat dar sub nici o forma voma cu sange nu e fireasca, incearca o discutie cu ea si insista sa iti spuna adevarul si sa faca investigatiile si tratamentul adecvat pana nu e prea tarziu

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu te lua dupa ea ca nu vrea sa mearga la medic.Problema este destul de serioasa.Sun-o pe nasa ta si spune-i sa o convinga sa mearga.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Zii sa lase prostiile si sa mearga urgent la spital

| SkyPilot a răspuns:

Trebuie neaparat sa vada un doctor. Poate sa fie un ulcer sau ceva mai grav. Cu cat lasa problema netratata, cu atat are sanse mai mari sa aiba probleme serioase. Mergi cu ea, sa-ti spuna tie doctorii ce are si cum se trateaza daca ea nu vrea sa auda - dar trebuie sa mearga CAT DE CURAND!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nimeni nu poate pune un diagnostic doar pe baza unor simptome descrise pe net, are nevoie sa fie consutata de urgenta de un doctor. Cel mai probabil sufera de ulcer dar cum exista si alte afectiuni mult mai serioase care se manifesta asa, trebuie sa faca o endoscopie.

| PeFuga a răspuns:

Daca nu o duci de manuta la spital o sa o ajunga oricum pe targa cat de curand happy Asta daca nu ridica de acasa direct cei de la pompele funebre.
Sangele trebuie sa stea in vene, nu in stomac, prin urmare problema ei este una care necesita de urgenta examinarea unui medic. Ia in calcul ca e posibil sa nu vrea sa mearga din cauza unei stari psihice deteriorate (stres, depresie). Nu o forta sa mearga, nu o ameninta, ci roag-o frumos. Spune-i ca mai ai nvoie de mamă si ca vrei sa o stii bine. Mult succes!

| Otto2014 a răspuns:

Trebuie s-o vada un doctor!

| paulthegame a răspuns:

Vorbeste cu ea sa mearga la un control sa vaeti ce are?

| marylaza13 a răspuns:

Suna salvarea, ARE NEVOIE URGENT. Si asa s a intamplat si bunicului meu si a murit peste vreo 5-6 luni de la un atac de cord.

| vsandu a răspuns:

Posibil ca are Ulcer. Sfatul meu este sa suni salvarea pentru ca este o situatie foarte serioasa.