| Gabriela_Serban_Si_1995 a întrebat:

Mamicii, taticii. bebelusul meu de 2 luni si 10 zile a racit. am fost ieri la medic si mi-a dat amoxacilina sa ii dau 4 ml la 8 ore,. face febra, vomita, tuseste oare nu ii merge cu acest antibiotic sa merg din nou cu el la spital?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa parerea mea, la un bebelus de 2 luni nu i se da antibiotice fara o stricta supraveghere medicala.
Ar trebui sa fie internata (impreuna cu tine) si investigata, mai ales daca are si febra!
Cheama salvarea, spune-le ca in doua zile s-a inrautatit situatia, va vor duce si va vor interna aproape sigur.

14 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Nu stiu mai nimic despre bebelusi, dar stiu ca nu e normal sa faca chestii de genul, mai ales daca-i dai pastila. Eu zic sa urci acum in Taxi (daca tatal n-are masina) si sa mergi la spital cu el. Bebelusii sunt firavi.

| sweetys a răspuns:

Dupa parerea mea omorati copilul cu buna stiinta din partea medicului. Ce doctor ai gasit? E nebun? Cum sa dai unui bebe de 2 lun antibiotic? Efectiv il condamni la o copilarie prin spitale si mai tot timpul bolnav. Ca sa scape de voi a zis sa ii dati antibiotic, dar chiar nu se gandeste la copil, sau nu i-ai dat spaga (glumesc). Mai bine mergi cu el la spital poate acolo iti vor da un tratament mai putin agresiv care nu se bazeaza pe antibiotice asa puternice.

| Daniel9988 a răspuns:

Inainte de toate picura-i putin ser fiziologic in nari(o picatura sau doua, cel mult 4 ca sa nu il ineci) deoarece exista riscul sa i se blocheze caile respiratorii. Apoi du-l frumusel la spital, este foarte mic pentru o astfel de raceala...Ma tem sa nu fie chiar gripa.

| Gabriela_Serban_Si_1995 explică (pentru Daniel9988):

Ii pun ser pe nasuc de 4 zile am si picaturi nazale si oftalmice

| Daniel9988 a răspuns (pentru Gabriela_Serban_Si_1995):

Cu febra nu e de gluma...Cum ajunge pe la 38.5-39,cum poate sa ajunga la convulsii.

| Gabriela_Serban_Si_1995 explică (pentru Daniel9988):

Stiu ca nu-i de gluma dar toata lumea zice sa mai stau sa vedem a 3 a zi de antibiotic cum se mai simte cel mai mult a facut 38 cu 3... are tuse productiva. imi e tare frica maine daca mai face febra plec direct la grigore alexandrescu, cu baiatu

| Daniel9988 a răspuns (pentru Gabriela_Serban_Si_1995):

Daca are pana in 38.5 nu te speria, eu credeam ca e mai mult de atat.Continua cu tratamentul dat de medic.Si nu cumva sa il intrerupi, doctorul nu degeaba ti-a dat antibiotic.Cat despre internare....Iti spun sincer ca mai ales la pediatrie te duci cu o boala si vii cu zece. Tuseste lumea pe holuri, apoi te duci tu la spital cu copilul crezand ca ii faci un bine.

| Gabriela_Serban_Si_1995 explică (pentru Daniel9988):

Da dar asta este a 3a zi de tratament si niciun rezultat, tot face febra, tuseste, se simte rau nu ii este bine. de exemplu are acum febra 38 ii bag supozitor ii trece febra apoi la 2 3 ore face iar.

| Daniel9988 a răspuns (pentru Gabriela_Serban_Si_1995):

Ai incercat sirop Nurofen?

| Gabriela_Serban_Si_1995 explică (pentru Daniel9988):

Nu am mai incercat nimic, pe 31 mai seara pe la 19 am plecat de uurgenta la Grigore Alexandrescu spitalul din Bucuresti, toto asa cu febra varsaturi tuse, acolo l-au gasit cu bronsolita si tocmai azi pe 8 iunie ne-am externat...

| Daniel9988 a răspuns (pentru Gabriela_Serban_Si_1995):

Bine ai facut.

| Afrasinei_Niculae_Vily_1981 a răspuns:

Trebuie sa ai si putina rabdare, antibioticele nu-si fac efectul la raceli ca si Ketnalul la durerea de cap... Dureaza doua-trei zile pana incep sa -si faca efectul. Intre timp, cauta sprijinul unui medica in vederea scaderii febrei, si asculta de cat te sfatuieste sa -i administrezi din ..algocalmin, perfalgan. La un adult, un perfalgan si doua algocalmine scad febra de la 40 la 37-38 destul de usor, dar la un copil, iti dai seama ca e o doza mult mai mica.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Afrasinei_Niculae_Vily_1981):

Algocalmin la sugari? Genial. Te-ai gindit mult cand ai debitat ineptia asta?

| Afrasinei_Niculae_Vily_1981 a răspuns:

Trebuie sa ai si putina rabdare, antibioticele nu-si fac efectul la raceli ca si Ketnalul la durerea de cap... Dureaza doua-trei zile pana incep sa -si faca efectul. Intre timp, cauta sprijinul unui medica in vederea scaderii febrei, si asculta de cat te sfatuieste sa -i administrezi din ..algocalmin, perfalgan. La un adult, un perfalgan si doua algocalmine scad febra de la 40 la 37-38 destul de usor, dar la un copil, iti dai seama ca e o doza mult mai mica. INtreaba medicul si despre Tavanic, e un antibiotic foarte bun in gripe si raceli, dar deasemeni, nu stiu doza la copii