| 6684464 a întrebat:

Mana rupta(de exemplu) se numeste tot handicap? confused

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

O mana rupta, este un handicap temporar.
Dar daca ramai fara mana, in urma unui accident, boala sau asa te-ai nascut, atunci este un handicap permanent, si se poate folosii termenul de "handicapat" ca o conditie permanenta a persoane fara mana, picior, ochi sau ce organ lipsa are.

| 6684464 explică (pentru Violleta2022):

Mersi frumos.
Si persoana cu un handicap temporar, cat timp il are, nu se poate numi handicapata?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mana rupta se numeste accident, handicap temporar.
Handicap poate fi considerat ce dureaza peste 6 luni.

| Donsavas a răspuns:

Nu neaparat dar depinde de gravitate.

| 6684464 explică (pentru Donsavas):

Este... rupta, poate fi mai rupta?hee hee

| Donsavas a răspuns:

Dacă nu se poate efectua operație de refacere, rămâi cu handicap.

| Donsavas a răspuns:

Dacă nu se efectuează operație de reface rămâi cu handicap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In alte țări, da. Însă in România nu prea cred?

| CiobotaruValentin a răspuns:

Salut.Orice membru rupt sau lipsă sau organ lipsă se numeşte handicap, iar mâna ruptă este încadrată la handicap fizic.
O seară bună şi sper să te fi ajutat răspunsul meu!

| Lorena7712 a răspuns:

In mod normal, da.