| Andrei260 a întrebat:

cum imi pot da seama daca o mana e rupta sau scrantita?

Răspuns Câştigător
| Isabella110 a răspuns:

Buna. Mana rupta, urmatoarele simptome :
-Durere severa, care tinde să crească în timpul prindere sau stoarcere
-Umflătură
-Sensibilitate
-Echimoze
-Evident deformare, cum ar fi o brățară îndoit sau cu degetul strâmbă
-Rigiditate sau incapacitatea de a misca degetele sau degetul mare
-Amorțeală sau răceala în mână
Mana scrantita :
-tumefacţia articulaţiei
-dureri spontane şi la mobilizare -impotenţă funcţională.

7 răspunsuri:
| CristiB93 a răspuns:

Simplu! Mana rupta nu o mai simti, in schimb cea scrantita, te doare; P simplu

| MaliciousDeath a răspuns (pentru CristiB93):

Mai ales daca ai fractura deschisa.Iti iese radiusul/ulna pe la jumatatea antebratului, da' nu simti nimic.Foarte tare.

| CristiB93 a răspuns (pentru MaliciousDeath):

Uuuuf lasa-ma ca ma ia cu friguri laughing

| Kaℓi a răspuns:

Faci o radiografie, e cel mai sigur.

| RockNbeer a răspuns:

Daca era rupta nu mai scriai tu nimic aici...

| alexs99 a răspuns:

Daca mana este rupta nu simti nimic dar osul este iesit, iar daca este scrantita decat te doare.

| IMS a răspuns:

Te duci la doctor!laughing