| deiu_8132 a întrebat:

Marti mi-a venit pentru prima oara menstruatiasadcrying(
dar
Pana acum a curs sad
Pot spune ca a curs mai putin decat in zilele precedente
Dar ma ingrijoreaza faptul ca m-ar putea tine 7 zileecryingcrying

si este nasol
mai ales pe caldura asta
Nu suport absorbantele

Am o stare de discomfort
Ieri pe seara pe la ora 23:00 am pus un absorbant mic

M-am trezit ca sa vad daca a curs
Pe la 2 dimineata nu a curs deloc
Iar de la 5:30 pana acum a curs
L-am schimbat pe cel de aseara cu altul si vad ca si pe asta a curs putin
4-5 picaturi

Credeti ca ar putea sa ma tina 7 zilecrying(
Sau asta sa fie ultima zii
?
funditasad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IrinaAndreea a răspuns:

Buna! Fiind si prima menstruatie, e cam imposibil sa iti spuna cineva cat te va tine, dar oricum ar trebui sa se apropie de final de acum. Poate nu azi, dar maine ai toate sansele sa iti treaca. Stiu ca e aiurea pe caldurile astea, dar nu prea ai ce face, trebuie doar sa te obisnuiesti cu ideea ca de acum ai crescut si sa ai o igiena cat mai riguroasa, care va mai elimina din disconfort. Bun venit in randul domnisoarelor! big grin

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nimeni nu poate stii cat te va tine menstruatia, mai ales ca este prima din viata ta. Fiecare organism este unic. Trebuie sa te impaci cu situatia ca de acum, pana la 50-56 de ani, cand intri la menopauza, vei avea lunar ( in conditii fiziologice si cu exceptia sarcinii) cate o menstra.

| Zenithf a răspuns:

Bea ceai de coada soricelului, dimineata inainte de masa, timp de 1 luna, repeta tratamentul dupa vreo 3-4 luni si apoi mai rar. Coada soricelului regleaza ciclul si actioneaza asupra multor probleme legate de acesta, inclusiv asupra menstruatiei.

| Zady a răspuns:

Asta tine de organismul tau. din cate stiu media este inter 5 si 7 zile. ce sa ii faci daca nu te-ai nascut baiat?

| cяιss a răspuns:

Poate sa te tina intre 3-7 zile happy
acum vezi si tu.

| Cathy_5203 a răspuns:

Dar asa este pentru prima oara, si la mine tot 7 zile a durat, apoi va\ incepe sa dureze mai putin 6, 5 sau 4 zile nu trebuie sa te alarmezi, este normal.