| anonim_4396 a întrebat:

As vrea raspunsuri de la fete care folosesc tampoane.
Am o nedumerire legata de picaturile de pe ambalajul tampoanelor. Eu pana acum am folosit absorbante si de foarte putine ori tampoane. Observ ca absorbantele pentru zilele cu menstruatie (adica exceptand alea zilnice pentru secretii) au minim 4 picaturi. La tampoane, pe cele cu 3 picaturi scrie "Normal", iar pe cele cu 4 picaturi scrie "Super". La absorbante pe cele cu 4 picaturi scrie "Normal". Sa inteleg ca puterea de absorbtie a unui absorbant cu un anumit nr de picaturi nu este aceeasi cu a unui tampon cu acelasi nr de picaturi? Daca atunci cand folosesc absorbante am nevoie de cele cu 5 picaturi inseamna ca si la tampoane am nevoie tot de cele cu 5 picaturi?

1 răspuns:
| dullcat a răspuns:

Buna.Da, cele doua difera. Tampoanele au putere de absorbtie mai mare, se schimba la 4-8 ore, pe cand un absorbant trebuie inlocuit la 4 ore sau mai putin, in functie de ce flow ai tu. Poti incerca tampoane cu cu 4 picaturi si apoi vezi daca ti se potrivesc sau trebuie altele.