| anastasiiiiiiiaaaa a întrebat:

Marti mi-am pus aparat dentar si ma dor dintii ingrozitorstraight face, nici nu pot sa mananc.Cat va tine aceasta durere? voi putea vreodata sa mananc normal cat timp il port?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

Dureaza cam 5-6 zile pana se obisnuiesc dintii tai cu aparatul(acum este normala durerea ca doar ai pus aparat sa indrepti dintii!), apoi vei putea manca normal.

| Ayra a răspuns:

Da, insa dureaza cam 1 saptamana - cel mult 2, pana te obisnuiesti cu el si se diminueaza durerea de inceput...

| Crystynyk1 a răspuns:

Yo am aparat dentar fix de 2 ani si La inceput este firesc sa te doara... Durerea tine cam 4-5 zile, dar cu timpul te vei obisnui

| GabrielusRacing a răspuns:

Salut, si eu am avut.Pai cam tot timpul va exista durerea dar de la un timp de vei obisnui cu ea... daca ti-a pus din ala care il poti scoate tu dupa vreo ora de la scoatere nu prea mai simti durerea si poti manca, dar daca ti-a pus din ala permanent la care doar dentistul ubla solutia este sa te obisnuiesti cu durerea si alimentele mai tari sa le tai. Please funda!

| CristinaCrisy a răspuns:

Te va durea inca cateva zile si gata. sora mea l-a tinut 3-4 ani chiar daca nu avea nici o problema grava doar sa ii dea maxilarul mai in fata un pic dar acum e randul meu pentru pus aparat!

| Jessica a răspuns:

Bună.
Am o prietenă care și-a pus și mi-a povestit cum este. Cinci zile trebuie să mănânci supe, piure etc. E normal. Câteva zile te dor dinții, dar săptămâna viitoare nici nu vei mai ști că îl ai în gură.
Sper că te-am ajutat! Baftă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal sa te doara, iti indreapta dintii.
Daca nu este permanent trebuie sa il dai jos cand mananci sau bei.
Daca este permanent, te chinui si mesteci mai incet si daca te dor asa tare dintii, punete cu capu intr-o perna si impinge laughing sau da-ti cu calmant. Spray calmant.