| florinnnn728 a întrebat:

Salut, am varicela de 14 zile, mi-au cazut toate cojile, vreau sa stiu daca mai am varicela sau nu ca sa pot iesi afara. Multumesc frumos!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Carantina la varicela dureaza 3 saptamani (21 de zile), deci nu poti inca iesi afara, pana nu se termina perioada ta de carantina, fiindca esti inca contagioasa si iti poti imbolnavii rudele, prietenii si colegii.

https://www.sfatulmedicului.ro/Varicela-si-zona-zoster/varicela_633

| Talpai_Szilvia_1998 a răspuns:

Poți să ieși din casă.
Perioada contagioasă continuă până când toate leziunile s-au uscat și au format cruste. Acest stadiu poate dura de obicei 5-7 zile de la debutul erupțiilor cutanate.
Dacă nu ești sigur, poți să vb cu un medic.