| Andreea0612 a întrebat:

Marti trebuie sa merg sa imi cumpar ochelari.Am cateva intrebari pentru cei care poarta.
Rama si lentilele se cumpara separat sau lentilele si rama sunt montate deja?
Nu stiu ce fel de lentile sa aleg. Voi de care aveti? Din sticla, plastic sau polibicarbonat? Asimetrice sau simetrice? Monofocale, bifocale, trifocale sau progresive?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce buget ai?

| zurick a răspuns:

Rama si lentilele sunt cumparate separat si difera la pret.
Lentilele pot fi de mai multe feluri, de exemplu si cu protectie la lumina calculatorului/zapezii.(Eu de astea am, roz din pacate)Plastic cred.
Mai ai alte intrebari?

| pietrean a răspuns:

In ceea ce privesc ramele, acestea se gasesc fara lentile la cumparare.Iti poti alege in functie de buget,de modelul care iti place si care ii sta bine figurei tale.
Lentilele,sunt tot separate,in functie de material,preturile sunt diferite.Cel ce v-a monta lentilele, trebuie sa respecte recomandarile medicului oftalmolog. Sper ca ai o hartie de la un medic!
Iti recomand lentilele heliomate(acestea se intuneca atunci cand este soare, sau iarna), deoarece acestea te apara de razele solare.
Poti sa mai ceri detalii si la fata locului, in functie de ce gasesti.
Inca un sfat:preturile difera de la magazin la magazin.Asa ca, poti intreba in mai multe locuri(evita magazinele de firma) despre preturi si apoi cumperi.