| n2adi a întrebat:

Masturbarea pe termen indelungat poate cauza aparitia de cosuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Masturbarea pe temen lung nu poate cauza producerea de cosuri, va recomand consultul unui medic dermatolog. Va aflati in perioada de pubertate si datorita hormonilor si schimbarilor prin care treceti, cosurile isi fac aparitia. Sa nu uitam ca este important sa avem si o viata sanatoasa, mancarea avand si ea un rol in aparitia cosurilor.

daniela
| daniela a răspuns:

Nu

| alexutzu00791 a răspuns:

Am sa-ti dau un raspuns inteligenthappy. E o perioada de dereglare a hormonilorhappy masturbandu-te nu-ti satisfaci indeajuns placerile trupesti, ci doar le inciti, insa este ceva normalhappy. Pentru a scapa de acnee poti apela la un medic dermatolog si sa-ti strici ficatul, sau poti apela la o "domnisoara" darnica. Cheia e la tine...Succes.

| Vyio a răspuns:

Nu are nicio legatura, daca ti se intampla asta sigur e vreo coincidenta. La fel de fals e si mitul cum ca sexul vindeca cosurile.

| Casiana a răspuns:

Pentru disparitia cosurilor iti recomand o solutie cumparata de la farmacie numita Zineryt!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Pentru tratarea coşurilor consultă un medic dermatolog pentru diagnostic diferenţial şi instituirea unui tratament corespunzător afecţiunii, iar în loc de "partide artificiale" de masturbare fă-ţi un/o prieten/ă (nu ştiu ce eşti!) şi bucură-te de dragostea fizică că este mult mai sănătoasă.
P. s.: nu are treabă masturbarea cu apariţia coşurilor.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Esti la varsta la care cele doua lucruri se intampla( fara legatura intre ele): te masturbezi mai des si iti apar cosurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru cei care au zis ca masturbarea nu are nici o legatura nu e chiar asa. Cosurile pot aparea si din cauza aia, dar atunci e pe plan hormonalwinking asa mi-a zis odata un doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma masturbez ca sa scap de cosuri". Cosurile apar intr-adevar la inceputul pubertatii si, la sfarsitul ei, incep sa dispara. Sunt provocate in oarecare masura de hormonii sexuali care n-au o secretie suficient de bine reglata la pubertate. Dar masturbarea nu va regla aceasta secretie. Secretia hormonilor sexuali si raspunsul organismului la ei vor fi complet puse de acord la sfarsitul perioadei pubertatii. De obicei, tot atunci ne incepem viata sexuala. Este doar o coincidenta ca aproximativ in aceasta perioada cosurile incep sa dispara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da !

| SLeVeN a răspuns:

Si eu folosesc o solutie cumparata de la farmacie numita Elmiplant (lotiune antiacneica) si da rezultate nu mai am niciun cos pe fata de cand am inceput sa o folosesc si iti recomand si tie sa iti iei una de la farmaciewinking... si cu masturbarea nu cred a fi vreo legatura thinking

| iulianos a răspuns:

Da cred ca are legatura..."masturbandu-te nu-ti satisfaci indeajuns placerile trupesti, ci doar le inciti".

| Bobby_4791 a răspuns:

Eu cred ca masturbarea chiar are efect asupra cosurilor. De ce? fiindca e o perioada de dereglare a hormonilor.Si atunci cand te masturbezi normal ca nu iti reglezi hormonii ci mai degraba ii dereglezi si mai mult. Crede-ma ca eu am incercat asta pe mine. Am 17 ani si am avut multe cosuri. Ma masturbam odata la 2 zile si am inceput sa ma opresc. A fost foarte greu, dar de atunci am vazut o imbunatatire drastica a pielii mele timp de 3 luni.De asemenea am inceput sa mananc sanatos fructe si legume.