| P1etonu a întrebat:

Mda, deci am mai scris despre asta si ieri dar a devenit putin mai rau. Este vorba de moartea catelușului meu Lara care m-a distrus... Azi-noapte am visat-o si m-am trezit plangand, cred ca am intrat in depresie, ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mdaria a răspuns:

Daca a murit de curand, e normal sa o visezi daca ati fost atat de apropiati si daca te gandesti la ea. O sa treaca, trebuie sa te gandesti ca asa trebuie sa fie.

| tranquilaaa a răspuns:

Crede-ma, te inteleg perfect. Si eu am trecut prin asa ceva, dar am depasit momentul. Timpul te va ajuta cel mai mult. Parintii mei mi-au luat alt catel pe care eu nu l-am vrut, dar pana la urma mi-am dat seama ca nu are el nicio vina asa ca, l-am acceptat si acum am ajuns sa-l iubesc mult mai mult decat pe celalalt. Asta se intampla cand ai animale. Trebuie sa acceptam faptul ca nu vor trai o vesmicie si noi nu putem sa ramanem depresivi din cauza asta. I-ati si tu alt catel sau un t animal de companie si o sa te simti mult mai bine.

| P1etonu explică (pentru tranquilaaa):

Exact asta se intampla si la mine... parintii vor sa imi ia alt catel dar eu nu vreau!

| ElenaSA a răspuns:

Si eu mi-am visat pisica dupa ce a murit.E normal.E o rana sufleteasca ce incearca sa se vindece.Nu cred ca ai depresie.Si eu am plans vreo 2 saptamani.Dar e cazul sa te opresti din stres.Nu mai poti schimba cu nimic situatia. Daca ai un vis frumos cu catelusa inseamna ca esti spre bine.

| Kriss96 a răspuns:

Nu cred ca este chiar depresie. Ai visat-o pentru ca ti-e dor de ea si ai plans tot pentru ca ti-e dor de ea. Inca nu ai trecut peste. E si normal. Lasa-ti sentimentele sa se manifeste si ai rabdare. Nu o sa-ti treaca in doua zile. E bine ca suferi pentru ea. Inseamna ca ai iubit-o. Daca nu te descarci prin plans nu o sa-ti treaca supararea. Deocamdata nu poti decat sa suferi. Poate un catelus ti-ar ocupa golul din inima, dar banuiesc ca inca nu esti pregatit sa-ti iei alt catel. Dar sa stii ca ati lua un alt catel nu inseamna ca o inlocuiesti pe Lara. Inseamna ca mergi mai departe si iti continui viata.

| Lavvvo a răspuns:

Gandeste-te ca e intr-un loc mai bun, poti sa-ti iei alt animal de companie pentru a-ti ocupa timpul si a uita, macar putin de ea.