| Bibi07bubu a întrebat:

Medicamentul Metronidazol este un antibiotic?. sau scade eficienta anticoncepționalelor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este un antibiotic, vezi detalii aici:
http://medicamente.romedic.ro/metronidazol-250mg-2bl-x-10cpt

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, Metronidazol-ul este un antibiotic din "grupa medicamentelor antiinfecţioase" - "Grupa farmacoterapeutică: antiprotozoare, medicamente folosite în tratamentul amoebiazei şi a altor boli produse de protozoare, derivaţi de imidazol; antibacteriene, derivaţi de imidazol."!
Vezi detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/.......04.14.pdf

Şi, DA, Metronidazol-ul poate REDUCE efectul contraceptiv al AC - vezi detalii la linkul :
http://www.clicksanatate.ro/......_8815.html
În timpul tratamentului cu antibiotice + ÎNCĂ 7 zile după terminarea acestuia sunt NECESARE măsuri contraceptive SUPLIMENTARE ( prezervativ, ovule/creme spermicide, etc. )!

Toate cele bune!

| PeFuga a răspuns:

E antibiotic si prin urmare poate afecta eficienta anticonceptionalelor. Cel mai bine ar fi sa ceri sfatul medului care ti-a recomandat contraceptivele sau sfatul farmacistului. Pentru siguranta ta poti folosi metode suplimentare de protectie (prezervativ) cat timp iei tratamentul cu Metronidazol+7 zile dupa ce il termini.