| Miruna19miru a întrebat:

Medicul dermatolog mi-a recomandat Duc gel aplicare seara si o alta crema pentru aplicat pe timpul zilei.
Eu aplic Duac gel pe zone unde am cosuri si deja este mai sensibilă pielea si foarte uscată. M-as putea da peste acest gel cu o crema hidratanata la 2, 3 ore de la aplicarea acestui gel?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| alina2k18 a răspuns:

DA, poti
● Nu folosiţi prea mult DUAC gel pe zone sensibile de piele.
● Pe durata primelor câteva săptămâni de tratament, majoritatea pacienţilor vor observa înroşiri şi
exfolieri la nivelul pielii. Dacă pielea dumneavoastră devine iritată, va trebui să folosiţi un
agent hidratant fără ulei, să folosiţi mai rar DUAC gel, sau să întrerupeţi aplicarea acestuia pentru
o scurtă perioadă, pentru a-i permite pielii să se vindece, iar apoi să reîncepeţi tratamentul.
● Întrerupeţi imediat tratamentul şi adresaţi-vă medicului dumneavoastră dacă iritaţia este gravă
(înroşire gravă, uscăciune, mâncărime, usturime sau senzaţie de arsură) sau dacă starea acesteia nu
se ameliorează.