| vreauTotulSauNimic a întrebat:

Am fost la medicul dermatolog si mi-a recomandat pentru cosuri crema "Skinoren" si mi-a spus, ca inainte sa o aplic trebuie sa imi curat fata cu un gel. Le-am cumparat pe amandoua, dar nu prea vad niciun rezultat, dar oricum le-am folosit doar vreo 2 saptamani. Ati incercat aceasta crema, isi face efectul?
Si mai am o intrebare...Cateodata am uitat sa pun capacul de la gelul de curatare si l-am lasat deschis, e vreo problema? A afectat cu ceva gelul? Pentru ca am auzit ca isi pierde nu stiu ce...si nu isi mai face bine efectul.

8 răspunsuri:
| alexaalexandraa a răspuns:

Nu cred ca este nevoie sa-ti iei alt gel. Foloseste-l tot pe ala. Desi nu stiu cat o sa te ajute cremele astea. Dar incearca sa vezi. Succes!

| Eღilia62 a răspuns:

Eu am folosit vreo 6 luni Skinoren si m-am plictisit sa ma tot dau, nu avea niciun efect. Daca e sa fie, cosurile tot sunt.

| Just4Joker a răspuns:

Salut, trebuie folosite o luna nu doua saptamani. Si chestia cu gelu' de curatare e adevarata, din pacate.

| vreauTotulSauNimic explică (pentru Just4Joker):

Deci ar trebui sa imi cumpar altul sau as mai putea sa il folosesc pe acesta in continuare?

| Iadhira a răspuns:

Bună. Mai bine ai cumpăra altul pentru orice eventualitate. Uite îţi voi da nişte paşi de curăţare, asta dacă nu merge cei prescrişi de dermatolog, nu te afectează cu nimic.
1.Mai întâi te demachiezi, speli dimineaţa şi seara. O poţi face cu ceai de muşeţel călduţ, ţi se deschid porii, dar va dura ceva timp până îşi face efectul sau poţi folosi unul dintre gelurile următoare: Gel de curăţare purifiant NIVEA Visage Young (cam 20 de lei) sau Tonic şi gel de curăţare Normaderm de la Vichy (vreo 45 de lei).
2.Foloseşte ceva care îţi va îndepărta excesul de sebum, cel care-ţi îngraşă pielea. Poţi folosi lămâie, dar nu va acţiona imediat şi te va ustura dacă aplici pe coşuri stoarse, bicarbonat de sodiu dizolvat în apă aplicat pe faţă, albuş de ou (îl ţii pe faţă cam 5 minute) sau poţi folosi un Gel peeling pentru spălare de la Iowstin Purritin (cam 31 de lei).
3.Tratezi local zonele cu coşuri, poţi folosi un stick împotriva lor cum ar fi unul NIVEA sau Garnier, aceste îţi răcesc coşurile şi se trag singure (cam 27 lei). P.S. Coşurile trec singure dacă nu le atingi.
Înainte de a folosi un produs din farmacii sau magazine uităte la ingrediente dacă nu conţine ulei, parfum sau nu irită pielea pentru că acestea favorizează apariţia acneei. Sper că te-am ajutat!happy

| Kikoo a răspuns:

Gelul da, isi pierde din ''calitati''.
Merge, dar isi face efectul in o luna, chiar doua.

| Kikoo a răspuns:

Cumperi altul, desigur.

| Felicica a răspuns:

Pe scurt cumparati alt gel si alt crem nou cu care sa te dai 1 luna, 2 si o sa ne spui rezultatul la TPU! La revedere