| Mady_1319 a întrebat:

Mi-a aparut un neg de vreo 7-8 luni si duminica mi-am cumparat solutie pentru negi (de aia care ii face reclama la tv )Dupa ce am scapat de ala mare am vazut ca imi iese si in palma si la mana cealalta pe deget... Din ce cauza apar negii? Multumesc celor care imi raspund!happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Nu stiu din ce cauza apar dar cu timpul trec, cand eram mica si eu aveam mainile pline de negi eu ii ardeam cu coada unei linguri de lemn si scapam de ei

| marrr a răspuns:

Negii apar in special la cei ce au pielea alba, la fel ca si alunitele. Eu am vreo 4 negi si ma multumesc cu atatia. Nu am incercat sa-i scot cu nimic. Am vorbit cu profesoara mea de biologie, pentru ca nu eram sigura ca sunt negi, dar mi-a spus ca nu am de ce sa-mi fac griji, ca eu am pielea alba si e normal sa apara mai multi. Vor trece de la sine in cateva luni sau anismug. Faza nasoala este doar ca mi se prind in pijamale, pentru ca sunt localizati la nivelul bratelor:-s

| mihaibrasov a răspuns:

Nu stiu cine naiba crede ca negii trec de la sine, asta e o prostie dupa parerea mea. Ti-o spun din punctul meu de vedere. Persoanele blonde sau cu pielea alba (fara pigment, asa mi-a zis doctorul mie) sunt predestinate sa aiba negi. De asta nu e recomandat soarele. Atunci cand un neg isi schimba foarte repede aspectul sau forma, inseamna ca a avut loc o schimbare a celulelor neobisnuita, care netratata la timp duce la aparitia celulelor maligne (mai exact cancer de piele)... 3 negi mi-am extirpat la doctor, adica ti-i taie cu bisturiul (evident, cu anestezic local) si coase. Dupa 10 zile se scot atele si ramane o mica urma de operatie. La fiecare a fost problema de schimbare aspect, iar pe unul l-am zgariat eu din greseala...
Inca nu am neg care sa imi fi trecut de la sine...

| matchpoint a răspuns:

Buna ziua, important este sa nu incerci sa ii dai jos. Eu am avut cativa pe mana, am incercat si eu tot felul de creme. Am mers la plafar si mi-a recomandat tinctura de rostopasca si unguent cu rostopasca. si in cateva zile mi-au cazut si nici nu au mai aparut. Pa

| Andra_3863 a răspuns:

Pai...thinking Cand eram mica am avut si eu un neg pe degetbatting eyelashes si mama mi-a facut o solutie cu usturoi pisat stropit cu otet de mere. Da, stiu pare o prostie da` chiar functioneaza!happy intr-o saptamana a cazut singur.laughing
fundita?batting eyelashes

PS: vezi ca..."solutia" aia sa nu depasteasca "arialaughing de acoperire" a negului.happy ca o sa iti provoace un fel de arsurathinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Negi se iau de la purtatori...big grin nu apar singuri