| Ionicaestecher123 a întrebat:

Salutare TPU!
Cum scap de negii de pe mana, nu am în zona intimă.
Am avut negii pe palmă, degete pe interior acum 4 ani, am scăpat de ele cu o pila specială și soluție specială din farmacie
Acum 6 luni mi-a apărut altul pe deget l-am scos tot cu soluție.
Acum mi-au apărut iară am unul pe degetul de lângă cel mare și unul pe palmă de deasupra gen nu interior lângă degetul mare, un pic mai jos.
Cum sa scap definitiv de acest virus sa nu îmi mai apară niciodată.
Lasă semne daca îmi scot negii, întreb deoarece până acum nu mi-au lăsat sembe.
Se poate scăpa definitiv de acest virus din corp?
Acest virus poate fi eliminat automat de corp definitiv, dispărând și negii, daca da in cat timp?
Cum am luat eu acest virus și cum pote fii contactat?
Va rog sa îmi răspundeti la toate întrebările dau funda la răspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

N ustim nene, du-te la doctor ăla i ti va raspunde la toate intrebarile numai după ce i ti face analize, altfel nu stie nici el, si tu vrei sa stim noi ce ai esti tare stii, da funda medicului sa o puna in pom.

Răspuns utilizator avertizat
| popescuhertz a răspuns:

Negii sunt cauzati de o infectie cu virusul papiloma uman (HPV). Exista mai multe tipuri de HPV, iar unele dintre ele pot cauza aparitia negilor.

Exista mai multe modalitati de a scapa de negii, inclusiv:

Aplicarea de creme sau solutii speciale pentru indepartarea negilor, care se gasesc in farmacii. Acestea pot ajuta la indepartarea negilor, dar nu vor elimina virusul din organism.

Indepartarea chirurgicala a negilor prin cauterizare, electrocauterizare sau excizie. Acestea sunt metode eficiente pentru indepartarea negilor, dar pot lasa cicatrici sau pot provoca durere.

Indepartarea laser a negilor. Acest tratament este eficient pentru indepartarea negilor, dar poate fi costisitor si poate provoca durere.

Este important de mentionat ca, chiar daca indepartati un neg, virusul HPV poate ramane in organism si poate cauza aparitia altor negi in viitor. Prin urmare, nu este posibil sa scapati definitiv de virus.

Cu toate acestea, exista vaccinuri care pot ajuta la prevenirea infectiei cu HPV si, prin urmare, la prevenirea aparitiei negilor. Vaccinurile sunt disponibile pentru persoanele de ambele sexe si sunt recomandate pentru persoanele cu varsta intre 9 si 26 de ani. Vaccinarea poate fi foarte eficienta in prevenirea infectiei cu HPV si poate reduce riscul dezvoltarii cancerului de col uterin, care poate fi cauzat de unele tipuri de HPV.

In general, virusul HPV se transmite prin contactul direct piele-piele. Prin urmare, puteti contacta virusul prin atingerea sau frecarea pielii cu o persoana infectata sau prin utilizarea obiectelor care au fost atinse de o persoana infectata (cum ar fi prosopul sau periuta de dinti). De asemenea, virusul poate fi transmis prin contact sexual, prin urmare, folosirea prezervativelor poate reduce riscul de infectie.