| RoxanaGhost a întrebat:

Mi-a dat doamna doctor pe reteta Augmentin 875mg, Eurespal 80 mg si Brufen.In paralel iau si Acc 600mg pliculete.Are ceva daca iau Acc in paralel cu aceste medicamente? Si are vreunul din acele 3 medicamente printre efecte adverse somnolenta si/sau crestere in greutate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GeneviveJ a răspuns:

Augmentinul e un antibiotic, brufenul e antiinflamator si eurespal are proprietati bronhodilatatoare si antiinflamatoare ale sistemului respirator. Acc este mucolitic. Parerea mea e sa iei doar ce ti-a prescris medicul, nu le combina. Studiile recente arata ca acc-ul trebuie luat la 2 ore de la antibiotic. Tu ai in reteta si antiinflamator si bronhodilatator si antibiotic, deci exact ce ai nevoie pentru a-ti trata raceala.

1 răspuns:
| WhiteLife a răspuns:

Bună! Îți recomand să citești prospectul. Acolo scrie ce reacții adverse are fiecare medicament și dacă afectează condusul. De asemenea, e important sa le iei în ordinea și la ora la care le-a prescris doctorul. Prospectul îl poți găsi și pe net.