| RoxanaGhost a întrebat:

Bună seara TPU! Sunt racita de duminica si tusesc groaznic.Am fost la medicul de familie si mi-a dat reteta(cu Augmentin, Eurespal 80mg si Ibuprofen 400mg).Intrebarea mea e cam ridicola, dar vreau sa stiu... Vreunul din aceste medicamente are ca reactie adversa cresterea in greutate? Fara raspunsuri la misto!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| metehne a răspuns:

De obicei scrie în prospect ce reacții adverse are fiecare medicament, deși nu văd de ce ar conta treaba asta. Kilogramele în plus (asta în cazul în care, să presupunem că chiar te-ai îngrășa din cauza unor medicamente) le poți da jos după ce îți revi, cu sănătatea însă, mai dificil.
Importantă pentru tine, ar trebui să fie recuperarea ta, nu grija că vei lua în greutate.
Însănătoșire grabnică!

| Samariteanul a răspuns:

Am folosit tot felul de medicamente si sa stii ca nu reactia adversa de la ele te poate ingrasa, ci faptul ca esti racita si nu mai poti face atat de multa miscare ca inainte.(desi 2-3 zile cat ar dura raceala nu cred ca vei pune nici macar un kg pe tine.)

| alinadianaaa a răspuns:

Cel mai important este sa te faci bine dupa raceala asta puternica, nu e de joaca cu racelile astea sezoniere, respecta tratamentul dat de medic si ca sa fii linistita nici un medicament din cel enumerat de tine nu are ca efect advers cresterea in greutate.

| Mire3la a răspuns:

Daca cautam prospectele acestor medicamente pe https://www.prospecte.net/ vei vedea ca nici un medicament nu da reactii adverse ca "Ingrasare". De obicei in situatiile de gripa sau raceala pofta omului scade, deoarece se simte rau, si mai degraba ii este tot timpul sete ( care si-o potoleste cu ceaiuri de plante cu lamaie) si de obicei se slabeste in aceste momente.
Asa ca fii sigura ca nu te ingrasi in timpul acesta de tratament.

| StefanCristian55 a răspuns:

Sincer,nu stiu sa existe vreun medicament care are ca urmare asa ceva. Poate doar tratamentele de lunga durata pentru o anume boala mai grava, dar in rest poti sta linistita. Crede-ma ca sanatatea e cea mai importanta, eu am slabit mult si cunosc multi care tot la fel au reusit si nu foarte greu sa dea multe kilograme jos, dar cu organismul nu te joci, pune intotdeauna asta pe primul loc happy