| anonim_4396 a întrebat:

Mi a recomandat doctorul ginecolog sa iau pastile ARTIZIA pentru chisturi,oare sa iau ce efecte adverse au? am ovare polichisitice, oare daca incerc sa raman insarcinata si sa nu mai iau pastilele acestea se poate sa raman? sau trebuie neaparat sa scap de chisturi mai intai?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

ÎNTÂI trebuie să "scapi" de chisturi!
Oricum, în general, ovarele polichistice sunt asociate cu infertilitate sad

Apoi, la întreruperea tratamentului cu AC, vei aştepta cel puţin 3 luni ( dar, PREFERABIL 6 luni ) până la planificarea unei sarcini!

Toate cele bune.

| secretlove2014 a răspuns (pentru bursuc001):

Mie mi a spus ca se pot trata cu anticonceptionale iar apoi pot sa raman insarcinata, nu am chisturi mari, cel mai mare are un cm, am 6 pe un ovar si 6 pe un ovar, nu mi a spus doctorul ca n o sa pot ramane niciodata, eu doar ma gandeam la varianta in care sa raman fara pastile ca am inteles ca la nastere chsturile se elimina

| bursuc001 a răspuns (pentru secretlove2014):

NU poţi rămâne însărcinată dacă nu tratezi ÎNTÂI acele chisturi sad

ÎNTÂI trebuie să "scapi" de chisturi!
Apoi, să aştepţi 3-6 luni după întreruperea AC şi abia apoi să "programezi" o sarcină...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vrei o sarcina normala fara probleme atunci scapa de chisturile respective. Continua tratatmentul prescris de medic ca este bine. Eu cand m-am hotarat sa fac un copil am avut neplacuta surpriza sa constat ca nu raman insarcinata si vreo 2 ani am tot asteptat fara rezultat, apoi am mers la medic. Mi-a dat asemenea tie un tratament dar cu DIANE. Tot la fel aveam ovarele supraincarcate de chisturi si mi-a explicat ca imi trebuie o curatire mai intai de sarcina. Dupa 6 luni de tratament a zis sa le intrerup si sa imi continui viata sexuala in mod normal. Apoi la scurt timp am ramas insarcinata. Cat despre efectele secundare, anticonceptionalele sunt medicamente ce au efecte secundare numeroase de obicei dar nu este regula pentru ca de fapt majoritatea femeilor tolereaza fara probleme contraceptivele.

| missandrab a răspuns:

Cred ca se poate sa ramai printr-o minune, dar ai grija mare, e posibil sa ai complicatii mari pe perioada sarcinii. Incearca sa termini un tratament adecvat, sa afli ca esti bine si apoi fa un copil! Banuiesc ca vrei sa ai si un copil sanatos!