| Manticora a întrebat:

Mi-a zis un prieten ca bea 7-8 cafele pe zi. Vi se pare realist? Eu dupa 2 simt ca imi bubuie inima

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu stiu ce inseamna la el 7-8 cafele dar eu, cand eram mai tanar, prin anii '90, mergeam la serviciu cu o sticluta de cafea (fara zahar) de 500 ml. Uneori nu-mi ajungea si mai beam cate o cafea la punctul alimentar al institutiei in care lucram.

| 199onur7 a răspuns (pentru Salontanul):

Wow maestre tu bei ca apa cafeaua

| Salontanul a răspuns (pentru 199onur7):

Nu mai beau! La 52 de ani am facut tensiune 256 cu 183. Doctorul de la SMURD m-a intrebat daca nu sunt mort. laughing Mi s-au inmuiat picioarele si am cazut. Aveau aparat pe masina si mi-a facut EKG-ul. A spus ca am avut noroc ca inima era tanara altfel eram mort. I-am spus ca am verificat si nu mai erau locuri in cimitir. A ras si i-a spus asistentei: "Auzi? Mai are si chef de glume".

| 199onur7 a răspuns (pentru Salontanul):

sad imi pare sincer rau cu Adevărată prin ce ai trecut maestre ma bucur ca nu mai bei cafea dao naiba asa nu are nimic bun si benefic la aia cu cimitirul mai fac sa rad laughing)))) a fost tare faza

| Manticora explică (pentru Salontanul):

O cana in general are 250 ml si o ceasca 200 ml

| Salontanul a răspuns (pentru Manticora):

Eu nu cred ca poate bea atata! Face infart intr-o zi.

| Manticora explică (pentru Salontanul):

Așa zic si eu

| ReddY25 a răspuns (pentru Salontanul):

Multă sănătate și ai grijă pe viitor!

| Salontanul a răspuns (pentru ReddY25):

Multumesc, la fel!

| doctorandus a răspuns:

Dap, olandezii beau cafea dupa cafea.

| gabicoo a răspuns:

Ti-a zis.
Nu e obligatoriu sa-l si crezi.

| ReddY25 a răspuns:

Cred că te luase la mișto ori se dădea și el rotund ca să facă impresie în fața ta rolling on the floor

| mi25 a răspuns:

Eu nu stiu cate cani beau. La ine cana cu cafea sta permanent pe birou si la munca si acasa. E adevarat ca este cafea slaba, dar beau cateva guri si inainte de a ma culca. Sotia zice ca eu adorm inainte de a ajunge cu capul pe perna.

Răspuns utilizator avertizat
| 120bulevard a răspuns:

Asta depinde de toleranta de cafeina a fiecaruia, unii pot bea o cafea si sa-i ia ameteala iar altii pot bea 10 si sa n-aiba nimic, dar 10 cafele pe zi este cam nesanatos, pentru ca oricat de tolerant ai fi tu la cafeina tot pot aparea probleme in viitor din cauza supradozei, o doza sanatoasa de cafeina fara consecinte pentru un adult este de 400mg de cafeina pe zi, o cafea are in medie 80 mg cafeina, 80x8 cafele pe zi = 640 mg cafeina intr-o zi, deci, de aici pot aparea si problemele. Sunt unii adepti ai salilor care consuma pre-workouturi bogate in cafeina in cantitati masive si in cateva luni ajung in perfuzii la spitale, deci cu asa ceva nu este de joaca happy

| 199onur7 a răspuns:

Ba una inteleg 2 inteleg 3 deja inde o mai bagă si pe aia da 7 8 pe zi cine se întâmplat frate ăsta de bea asa in halul ăsta cafeau asta

| 199onur7 a răspuns:

Este 7 8 pe zi frate nu-i una dou si deja de la 1sau 2 pe zi iti dai seama cate cafele bea intr-o săptămână unil care bea doar 1 sau 2 pe zi pai dar minte ala care bea 7 8 pe zi se joacă cu sănătatea in ultimul hal

| 199onur7 a răspuns:

Doamne ferește intr-o zi o sa cadă din picioare si face infarct nu-i de glumit nici de joacă cu asa ceva si nici cu sănătatea.

| Paracetamol0lol a răspuns:

Eu am băut și 10 cafele pe zi când fumamhee hee deci chiar mi se pare realist

Răspuns utilizator avertizat
| Zxcv6 a răspuns:

Eu beau 4 cafele pe zi și n-am treabă 7-8 este exagerat de mult