| Bocristi7 a întrebat:

Am auzit că atunci când te juri cu mana pe biblie te juri cu mana dreapta. Eu m-am jurat cu mana stângă adică am pus mâna stânga pe biblie și m-am jurat. Am incalcat acel jurământ. Este luat în seamă de Dumnezeu acel jurământ încălcat? Îmi este foarte frica că voi păți cevasad

3 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Biblia e o carte cu povesti, zeul e un personaj imaginar, iar juramantul are valoarea zero.

| bookofknowledge a răspuns:

Matei 5 33 41 (nu am pus decat partea importanta dar citeste tot):"Să nu vă juraţi nicidecum nici pe cer, fiindcă este tronul lui Dumnezeu, nici pe pământ, fiindcă este aşternut al picioarelor Lui, nici pe Ierusalim, fiindcă este cetate a marelui Împărat, nici pe capul tău să nu te juri, fiindcă nu poţi să faci un fir de păr alb sau negru"Deci cine va invata sa jurati?

Răspuns utilizator avertizat