| Bocristi7 a întrebat:

Am făcut sperjur de mai multe ori. Adică Mam jurat cu mana pe Biblia protestantă că nu voi mai face un păcat și tot l-am făcut. Am mustrări de conștiință și nu știu ce să fac.
Dacă eu sunt ortodox și am făcut sperjur cu mana pe o biblie protestantă se ia în seamă ca fiind un jurământ cu mana pe biblie? Sau se pune că fiind jurământ când te juri de exemplu cu mana pe Biblia ortodoxă?

10 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Un juramant serios se face cu mana pe Biblia ortodoxa, cu martori si pentru ceva mai important. Daca e facut fara martori, pe o Biblie neortodoxa si pentru ceva lipsit de importanta, atunci acela nu e juramant. E o joaca care nu e luata in considerare.

| slayer09 a răspuns:

Stai linistit, du-te la preot, la duhovnicul din sat, si spune-i asta. Si tu nu mai jura pe nimic, ca oricum fara Dumnezeu nu poti face nimic, nu te mai increde in puterile tale, si increde-te in Dumnezeu si atunci cand vine senzatia sau gandul de ma sturbare, lasa-te invins si smereste-te si vorbeste cu Dumnezeu si spune-i ce te apasa si ca tu nu vrei sa faci chestia asta, dar trupul iti e impatimit, si vorbeste cu El, si roaga-te si ai sa vezi ca te vei linisti, uneori o sa mai pici, dar daca chiar vrei cu adevarat sa scapi de patima asta o sa suferi oleaca dar o sa scapi cu ajutorul lui Dumnezeu, si in orice ipostaza in care corpul iti spune ceva si tu nu vrei acel ceva, lasa-te in voia Domnului si spune-i sa te vindece, si El te va vindeca, fara a te jura, fara a te opune senzatiei, dar voia ta sa fie spre vindecarea patimilor.

| Kamiyashiro a răspuns:

Doar la tribunal in cazul in caare esti martor in proces, sau acuzat este o infracțiune. Ca nu ai spus adevărul și ai mințit. Si se referă la fapte din trecut, nu la fapte din viitor.
Jurământul pe Biblie nu contează ce fel de secta este, există doar o singură religie numită creștinism, restul sunt secte sau biserici, dar o biserică nu reprezintă tot creștinismul. Biblia e una singură, iar temenul ca e protestanta sau ortodoxă se refera mai mult la traducerea ei acceptată de o biserică sau alta. Este la fel ca si cu calendarele. Unele biserici au adoptat calendarul gregorian, altele calendarul iulian. De exemplu, ortodoxia română are acum Boboteaza, ortodoxia moldoveană are azi Crăciunul. Toate sunt valide si depinde de fiecare biserică sau comunitate ce reguli a adoptat ca fiind valide pentru ei. In privința individului validarea nu ți-o da vreo autoritate, ci ți-o setezi tu.
Ai jurat in primul rând in fața ta și ți-ai promis să nu mai faci ceva, apoi ai încercat sa te simți vinovat fata de ceva din viitor care oricum urma sa il faci. Iar dupa ce ai făcut ți-ai amintit ca ai promis ca nu vei face. Te învârti într-un argument circular. Care e capcană mentală.
Trebuie sa adopți un principiu numit impecabilitate. A nu promite niciodată ceea ce nu poți face. Ca sa fii impecabil trebuie sa fi sincer ci tine, deoarece prima persoana pe care o minți cu promisiunea ești chiar tu.
Deci fii impecabil mereu in ceea ce spui și nu vei avea nevoie de ritualuri exterioare care îți forțează promisiunile oricum mincinoase. Nu lua totul la modul personal sa te simți vinovat pentru orice. Lucrurile sunt cum sunt, acceptă lumea și pe tine asa cum ești. Daca iei totul la modul personal ajungi sa te simți vinovat si ca calci gazonul. Și nu mai face presupuneri. Presupui tot fel de lucruri legate de bibli sau ritualuri văzute la alții neștiind de faot ce semnificație au sau cine le-a inve tat. Asta se numește documentare, cercetare. Sa investigjezi singur si sa afli adevărul, nu sa presupui tu de la tine cum stau lucrurile.

Răspuns utilizator avertizat
| aditimus a răspuns (pentru Bocristi7):

Apeleaza la un preot de preferat de manastire

Răspuns utilizator avertizat
| Kamiyashiro a răspuns (pentru Bocristi7):

Pacatul m*asturbarii este o propaganda anti-crestina adoptata de biserica dupa trecerea la crestinism a imparatilor constantin si Elena care au modificat biblia au interzis celelalte scrieri si au impus dogme cu ar fi pacatul m*asturbarii. Dogma te spala pe creier pentru ca este repetata periodic de toti preotii, este ca si cu pandemia, unde se face propaganda doar la un singur punct de vedere fara sa accepam alte punte de vedere.
Iisus a zis: „Veti Cunoaste Adevarul Si Adevarul Va Va Face Liberi".
Care este adevarul despre m*asturbare?
Tu stii doar ce zice propaganda si nu poti iesi din propaganda, deoarece deja ai creierul spalat de ea. E un continut mental care iti provoaca: vinovatie, remuscare, promisiunui false fata de tine, ritualuri medievale de juramant pe biblie si pedepsirea ta proprie fata de tine deoarece ai incalcat codul. Trebuie sa schimbi continutul tau mental si sa accepti nu doar 1 singur punct de vedere ci o infinitate de puncte de vedere.
In realitate noi toti trebuie sa cunoastem adevarul si trebuie sa investighezi singur acest adevar, sa iti afli tu singur adevarul tau despre orice subiect.
M*asturbarea e un fenomen natural intalnit la toate animalele, maimutele se m*asturbeaza, cimpanzeii, cainii se m*asturbeaza si chiar au nevoie periodic de asta. Si omul este jumatate animal, deci functia de m*asturbare este normala, apartine corpului. E sanatos sa te m*asturbezi.
Daca nu te m*asturbezi poti dezvolta anumite afectiuni, e si motivul pentru care animalele o fac in mod natural.
Dar de fapt ceea ce ar trebui sa te intereseze pe tine nu este m*asturbarea, ci abuzul de m*asturbare si s*x. Abuzul de s*x este diferit de s*x, este total altceva. Si tocmai din cauza asta, poti fi manipulat de propaganda medievala veci de secole.
Ce este abuzul de s*x? este folosirea in exces a energie s*xuale in alte domenii decat a fost conceputa prin s*xualizarea a tot ce vedem in jurul nostru. Prea multe filme p*rno inseamna abuz de s*x, iar intelectul sau emotiile tale in loc sa se ocupe de intelect si emotii, se ocupa sa fure energie s*xuala si sa stai curentat ca la priza mirajului s*xual. Decupleza-te!
M*asturbarea in sine poate fi un act destul de mare consumator de energie vitala si poate ca unul dintre neajunsurile majore ar fi doar ca practicata in exces duce la o lipsa de energie pentru alte activitati cotidiene si ele consumatoare de energie. Practicata in exces poate duce si la aparitia semi-impotentei dupa varsta de 40 de ani. E adevarat ca medicii nu recomanda asa ceva ca remediu in practica medicala dar medicii nu o recomanda din lipsa de interes si din jena fata de pacient de frica sa nu fie interpretata gresit recomandarea lor si sa aiba de suferit ca reputatie. De aceea medici nu se baga peste propaganda bisericilor, le afecteaza reputatia.

In realitate exista un bioritm natural al incarcarii cu sperma si simti momentul cand trebuie sa te descarci tot in mod natural, daca stii sa iti asculti corpul si nu doar dogma mentala sau religioasa. Daca ratezi acel moment de descarcare naturala si te abtii peste el, apar visele erotice, si descarcarea poate survenii in vise, si si fizic in timpul somnului. Nu e obligatoriu sa ai vise erotice, descarcarea are efectiv loc in timpul noptii cand dormi. E anatomie. Testeaza teoria asta. Abtine-te pana vin visele erotice sau descarcarea nocturna de sperma. Asa afli durata ta personalizata cand ar trebuie sa te descarci. Difera de la persoana la persoana, unii poate fi 3 saptamani, altii 3-4 zile. Dar m*asturbarea zilnica e un indicator clar de abuz s*xual asupra ta insuti. Te violezi singur zi de zi. Comiti un pacat. Pacat ca iti irosesti energia pe placere. In aceasta ordine de idei, biseric are dreptate. Pacatul este dat de irosirea energiei tale fara rost, imbuibat de placeri senzuale. Dar nu duce dogma la infinit, e ceva periodic si ciclic, nu ceva liniar. Cum am zis trebuie sa iti cunosti si studiezi bioritmul. Dupa care te poti m*asturba sanatos in punctele de bioritm cand ai nevoie de descarcare. Iar in perioada de incarcare te abtii de la m*asturbarea in exces. Trebuie sa gasesti echilibru. In momentul de fata esti dezechilibrat de la dogme. Poate ca esti o persoan foarte de treaba care vrea sa se simta impecabil cu religia ta. Dra corpul nu te lasa ca are nevoie pentru sannatatea sa de eliminarea spermei periodic in functie de bioritm. E ca si cum te-ai simti vinovat ca mergi la wc sa elimini. Dogmele duc la absurditati. Deci, cunoaste-te mai bine pe tine insuti!

| aditimus a răspuns (pentru Bocristi7):

Daca tot mi-ai cerut sfatul nu raspunde la o intrebare cu o alta intrebare.

Răspuns utilizator avertizat
| aditimus a răspuns (pentru Bocristi7):

Este foarte simplu raspunsul, trebuie sa mergi unde te-am trimis sau e mai comod in sat?