| Bocristi7 a întrebat:

Am 16 ani și m-am jurat cu mana pe biblie. Am incalcat acest jurământ și acum îmi e frica că voi păți ceva. Ce sa fac? Am zis că nu mai jur niciodată. Biblia este comandată de pe internet, nu m-am jurat pe biblie la biserica sau ceva de genul acesta. Ce sa fac sa mi se ierte păcatul? Sa dau foc la acea biblie sau ce sa fac ajutati-ma.

15 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Biblia e o carte cu povesti, zeul e un personaj imaginar, păcatul nu exista, iar jurământul are valoarea zero.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns (pentru Bocristi7):

Rugaciunile n-au nici un efect, pentru ca te rogi la un personaj imaginar. La fel si juramantul e e egal cu zero.

Un zeu atotputernic cu vointa nu poate exista. Daca ar fi atotputernic, atunci orice ar face nu-l afecteaza cu nimic si atunci nu mai are nici vointa, pentru ca orice ar face nu ii este de trebuinta. El e atotputernic si nimic nu-l impresioneaza, nu il afecteaza si nu are nevoie de nimic.

De aceea, nu exista un zeu care sa aiba grija omului, sa fie interesat ce manaca, ce povesti sau rugaciuni citeste, ce ritualuri primitive mai face.

Pentru un zeu (daca ar exista asa ceva) omul ar fi nimic si zeul nu ar fi interesat deloc de om.

Atunci cine are nevoie de ritualuri primitive, stropiri cu apa, cantece si poezii sau rugaciuni? Are nevoie un zeu atotputernic de asa ceva? Evident ca nu. Oamenii mincinosi cer credinta in numele unui zeu inexistent, atotputernic si invizibil, ca sa poata prosti oamenii naivi si sa se foloseasca de ei.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns (pentru Bocristi7):

Cand ti se strica masina, o duci la reparat - zeul e inexistent, rugaciunile nu merg;
Cand te imbolnavesti mergi la spital - zeul e inexistent - rugaciunile nu merg;
Cand te ataca un talhar scoti arma din dotare - zeul e inexistent - rugaciunile nu merg;
Cand e razboi, castiga cel mai puternic - zeul e inexistent - rugaciunile nu merg;
Cand e seceta, faci irigatii - zeul e inexistent - rugaciunile nu merg;
Cand nu stii, inveti - zeul e inexistent - rugaciunile nu merg;
Cand nu ai ce manca mergi la munca sau la cersit - rugaciunile nu merg;

Zeul e bun doar pentru prostirea naivilor. La altceva nu e bun la nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns (pentru Bocristi7):

Cu strabunicii e ok sa nu ii vad pentru ca sunt morti, dar zeul daca exista si nu e mort, trebuia sa fie vizibil, pentru ca nu avea de ce sa se ascunda de omul pe care-l iubeste, nu avea de ce sa fie surdomut, nu avea de ce sa se ocupe cu minuni si sa lase oamenii in intunericul nestiintei si primitivismului sa moara de boli, de frig, de foame, in accidente si in razboaie.

Materia are proprietati. In anumite conditii materia se aranjeaza sub forma de viata. Asa cum se aprinde o padure de la la un fulger, tot asa apare si viata. Viata e o reactie chimica complexa. Vietuitoarea traieste, strange resurse, se inmulteste si moare.
Selectia naturala inseamna ca vietuitoarea care nu se se inmulteste, nu strange resurse dispare si odata cu ea codul genetic ineficient. In timp, in milioane de ani, codul genetic se complica si asa apar vietuitoarele care exista acum. De asta avem purici, paduchi, tantari, capuse si in cele din urma si omul. Toate vietuitoarele sunt rezultatul trecerii timpului, selectiei naturale si proprietatilor materiei. Un zeu atotputernic nu avea de ce sa il faca pe om, pentru ca nu are nevoie de nimic de la om, doar e atotputernic. La fel zeul nu ar fi facut nici purici, viermi, tantari, capuse, pentru ca nu are nevoie de asa ceva.

Daca exista un zeu atotputernic care a facut tot ce exista si are gandire, sentimente, ratiune, atunci ar fi facut niste fiinte mult superioare omului, nu s-ar fi ascuns de ele, nu le-ar fi lasat in intunericul nestiintei si primitivismului.

Ideea ca un zeu atotputernic ar face omul e absurda, primitiva si fantezista. Realitatea ne arata ca asa un zeu nu exista. De aceea omul singur trebuie sa cerceteze, sa descopere tehnologie si un mod de viata mai bun. Zeii invizibili si "atotputernici" sunt inventia omului primitiv. Un om primitiv dar viclean, ca sa profite de ceilalti inventeaza un zeu, se da drept reprezentantul acelui zeu si beneficiaza gratis de munca naivilor.
E bine? E rau? E normal ca omul viclean sa profite de omul naiv.
Vietuitoarele, asa cum e si omul mincinos strang resurse prin orice mijloace. Nu e nici o problema cand un lup mananca o caprioara. La fel nu e nici o problema cand un om mincinos prosteste pe altii cu povesti absurde cu zei. O vietuitoare poate face orice pentru a strange resurse. Asa cum lupul mananca o caprioara, tot asa si omul viclean inseala un om naiv si nu se supara nimeni, inclusiv zeul imaginar, invizibil si "atotputernic".

Asa fac toti oamenii. De exemplu, fata de restul animalelor omul e superior si poate face ce vrea cu ele. Le creste, le omoara, le mananca. Asta e lumea vietuitoarelor. Orice vietuitoare face ce poate pentru a strange resurse, pentru a supravietui si pentru a se inmulti. Asta e programul din codul genetic de vietuitoare: supravietuire, resurse si inmultire. Omul nu face exceptie.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns (pentru Bocristi7):

Omul mincinos poate sa spuna ce vrea fara dovezi si fiecare poate sa creada in minciuna omului mincinos daca nu gandeste.
Asa pot spune si eu ca strabunica traieste in 24 suflete in 12 lumi paralele si ceea ce am spus are valoarea zero in lipsa dovezilor.

Dumnezeu exista doar in cartile cu povesti primitive, fanteziste si absurde. Daca exiasta cu adevarat, nu avea de ce sa se ascunda, nu avea de ce sa nu comunice cu omul si nu avea de ce sa faca purici, paduchi, viermi, capuse si tantari.

Omul care nu gandeste il poate crede pe omul mincinos si aceea se numeste credinta.

"Religia - o fraza de dânsii inventata
Ca cu a ei putere sa va aplece-n jug,
Caci de-ar lipsi din inimi speranta de rasplata,
Dupa ce-amar muncirati mizeri viata toata,
Ati mai purta osânda ca vita de la plug?

Cu umbre, care nu sunt, v-a-ntunecat vederea
Si v-a facut sa credeti ca veti fi rasplatiti...
Nu! moartea cu viata a stins toata placerea -
Cel ce în asta lume a dus numai durerea
Nimic n-are dincolo, caci morti sunt cei muriti." - M. Eminescu- Împarat si proletar

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns (pentru Bocristi7):

Imi place adevarul si mai putin minciuna. Imi este indiferent in ce crezi. Unui mincinos nu ii este indiferent in ce crezi pentru ca el traieste de pe urma naivilor. Eu nu am nici un castig daca crezi sau nu in personaje de poveste. Daca intelegi ceva din ce am scris e ok, daca nu inseamna ca si-au facut bine treaba oamenii mincinosi si e tot ok.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns (pentru Bocristi7):

E si normal sa nu citesti. Fiecare citeste ce ii place. Asa fac si eu.
Daca crezi in zeul "atotputernic" invizibil, surdomut si generator de purici si paduchi e ok. Omul mincinos are tot dreptul sa-i insele pe naivi cu povesti absurde, fanteziste si primitive.

| oykoj98 a răspuns:

Nu da foc la Biblie, Doamne ferește!

Răspuns utilizator avertizat