| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am facut analizele, glicemiaeste 147. Am 41 de ani, este mare? Pot sa ma tratez naturist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Glicemia e mare. Trebuie sa slabesti daca esti supraponderala si sa urmezi un regim alimentar. Acesta iti va fi recomandat de catre un medic nutritionist sau diabetolog si va trebui respectat (include cantarirea painii, cartofilor, orezului, pastelor), renuntarea la dulciuri, sucuri, fructe dulci.

2 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Este marita... peste 100 se considera predispozitie la diabet si peste 120 se considera diabet, mergi la medicul de familie care te va trimite la un diabetolog, inca nu e tarziu sa te tratezi... nu e foarte mare insa totusi este si ar fi bine sa incepi de pe acum o dieta... fara dulciuri, paste fainoase, fara fructe, fara alcool, fara paine, fara cereale, dieta Atkins este perfecta pentru tine... dar asta intreaba totusi diabetologul sau un nutritionist... colegul tatalui meu care 50 ani a reusit sa se trateze de diabet cu dieta Atkins... daca boala nu e foarte avansata se poate trata cu dieta... dar asta numai medicul iti poate spune... e foarte important sa mergi la medic si nu te baza pe medicamente naturiste, fa ce o sa iti spuna medicul si pe langa asta poti incerca si ceva naturist si dieta pe care ti-am recomandat-o pentru detaliile aceastei diete sa treci pe la blogul meu aici http://dr-tunde-pantea.blogspot.com/
multa sanatate si cauta un diabetolog cat mai repede

mira
| mira a răspuns:

Sfatul anterior este foarte bun.La analizele de rutina din toamna mi-a iesit gicemia 125 si am fost trimisa imediat laun centru de diabet.Glicemia sangelui recoltat din deget era mai mare, mi s-a recomandat un regim alimentar deloc sever si usor de tinut. In 4 luni am slabit 5 kg, fiindca se impunea aceasta.La ultima analiza glicemia din vena a fost 104. Cere-i medicului de familie sa-ti dea o trimitere pentru investigatii.Sanatate.Mira