| CrazyKiddd a întrebat:

Mi-am făcut idr-ul (testul pentru tuberculoza).L-am făcut vineri, iar luni am fost sa imi zică dacă e pozitiv sau negativ.Nu aveam nimic in locul unde mi l-a făcut si mi-a zis ca e negativ,dar azi am observat ca mi s-a umflat locul acela, cum se face când r pozitiv.Rezultatul se citește după 48-72 ore... întrebarea mea e de ce s-a umflat acum? cand ar fi trebuit sa imi dispară orice urma.Se poate sa fie pozitiv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| StefanKogut a răspuns:

Nu. Testul asta functioneaza pe acelasi principiu ca si vaccinurile. Daca nu esti infectat cu bacilul Koch, cel ce produce tuberculoza, atunci organismul tau nu are anticorpi pentru acesta. Astfel se stimuleaza organismul cu, cel putin, o semnatura genetica a acestui bacil, daca ai deja anticorpi organismul reactioneaza in 48-72 ore si astfel apare o zona inflamata acolo unde s-a facut stimularea, inflamarea trebuie sa depaseasca o anumita dimensiune pentru ca rezultatul testului sa fie declarat pozitiv, daca insa nu ai acei anticorpi pentru ca nu esti infectat atunci organismului ii ia mai mult timp sa reactioneze la stimularea testului si astfel in interiorul intervalului de masurare sindromul inflamator fie nu apare fie nu depaseste dimensiunile peste care rezultatul testului sa fie considerat pozitiv, dar acest lucru nu inseamna ca organismul nu reactioneaza deloc la stimuli caci intre timp el produce anticorpii specifici si ataca infectia, minora, provocata de catre insusi testul respectiv. Exact in aceiasi maniera functioneaza si vaccinurile.