| Onitzaaa a întrebat:

Buna, revin din nou cu o nelămurire. Aceasta este legată de ultima mea întrebarea pusă aici. Am făcut un test de sarcina, deși mi-a venit menstruația la timp in urma unui contact sexual neprotejat, am făcut testul pentru a fi sigura. Am făcut dimineața la ora 8, m-am uitat peste un timp și apărea doar o liniuța, ceea ce înseamnă negativ. Apoi m-am uitat din nou la el peste 4 ore, la fel apărea doar una. La încă câteva ore distanță, fata de ultima data când m-am uitat la el, apăruse, o liniuța, dar era stearsa, nu se vedea bine ca prima. Pe test scria ca după jumătate de ora orice modificare nu este revelevanta. Acum ce sa înțeleg este pozitiv sau negativ testul?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

,,Am făcut dimineața la ora 8, m-am uitat peste un timp, și apărea doar o liniuța, ceea ce înseamnă negativ. "" Rezultatul testului de sarcina efectuat pe baza urinei se ''citeste''/stabileste dupa trecerea ca circa 4-5 minute de la momentul in care a fost aplicata irina peste tester prin imersie sau picurarea urinei in locasul prevazut. Fiindca ti-a aparut o singura linie vizibila in dreptul literei ''C'', asta inseamna ca rezultatul a fost NEGATIV si in acest caz, testerul respectiv fiindca si-a facut ''datoria'' SE ARUNCA in cosul pentru colectarea gunoiului. De altfel pentru a vedea cum trebuie facut si citit rezultatul priveste demonstratia fav=cuta de medicul ginecolog Laurentiu Craciunas '
https://www.youtube.com/watch?v=aWIpgoDTknk

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu contează ce arată după câteva ore.
Nu ești însărcinată.

| Marosac_Mariana-Manuela_2000 a răspuns:

Testul iti arata rezultatul corect după doar 5-10 minute, nu cateva ore. Nu esti însărcinată, stai linistită. Iti spun din experienta, nu esti