| VanillaBl a întrebat:

Mi.am facut o extractie de masea recent(max. 1 luna) si am dureri frecvente... Si Ma doare aproape tot timpul, uneori mai rau decat inainte de extractie... Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Atunci nu e nevralgie. Cel mai probabil ori nu a fost scoasa completa maseaua, ori nu s-a vindecat cum trebuie leziunea. Fugi la dentistul care ti-a scos maseaua sa vada din ce cauza e. Altceva nu poti face decat sa iei antiinflamatorii si sa astepti, dar daca e vorba de o infectie s-ar putea sa se complice toata povestea destul de rau. Daca o sa iei antibiotice o sa le iei degeaba. O sa reapara povestea dupa 2 zile de la terminarea tratamentului cu antibiotice.

6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este indicat sa mergi la medicul care ti-a facut extractia, sa vada daca nu cumva au ramas ceva restri si din aceasta cauza sa te doara.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Ibuprofen 200mg x 3/zi ca sa nu mai simti durerea, si o vizita la stomatolog sa vada despre ce e vorba. Trebuie facuta o radiografie a locului undea fost maseaua sa nu existe vreun proces inflamator/infectios sau o radacina sa exista inca in interior, sau (desi foarte improbabil sa nu fie vreo fractura la nivelul mandibulei).
Apropo, durerea este la nivelul intrgii mandibulei/maxilarului de partea afectata? Daca da, daca nu se gaseste nimic la radiografie si stomatologul nu spune nimic, poti sa fugi la neurologie sa nu fie o nevralgie.

| VanillaBl explică (pentru gyzzard):

Gyzzard durerea este exact in locul in cvare a fost facuta extractia, la nivelul gingiei in zona respectiva, si uneori ma doare chiar si dintele de deasupra loculuihappy

| gyzzard a răspuns (pentru VanillaBl):

Atunci nu e nevralgie. Cel mai probabil ori nu a fost scoasa completa maseaua, ori nu s-a vindecat cum trebuie leziunea. Fugi la dentistul care ti-a scos maseaua sa vada din ce cauza e. Altceva nu poti face decat sa iei antiinflamatorii si sa astepti, dar daca e vorba de o infectie s-ar putea sa se complice toata povestea destul de rau. Daca o sa iei antibiotice o sa le iei degeaba. O sa reapara povestea dupa 2 zile de la terminarea tratamentului cu antibiotice.

| OanaG a răspuns:

Ar trebui sa faci o radiografie, poate ti-a lasat vreun coltisor!

| francesca89 a răspuns:

Poate a ramas un ciot acolo.asa am patit si eu.ia niste amoxacilina si'ti trece.

| romichete a răspuns:

Te duci la un dentisc capabil... extractia ti-ai facut-o tot singura cu sfaturi dp TPU?