| anonim_4396 a întrebat:

Mi s-a facut o extractie la o masea... imi va creste alta la loc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

NUmai daca indeplinesti simultan doua conditii: era o masea de lapte si ai maxim 9 ani.

mariana
| mariana a răspuns:

Daca esti "puiut" si ti s-a scos o masea de lapte (adica cea care a aparut prima oara), atunci iti va creste alta noua. Daca insa esti mai mare si deja ai dintii definitivi, atunci "iti creste o alta masea" doar daca, stomatologul (dupa ce iti ia mulajul) o sa-ti puna o masea noua din portelan sau un alt material, legata de alti doi dinti(masele) ale tale. Ai mai mare grija de dintii tai, trateaza-i cand apar carii ca, sa nu mai ajungi in situatia de a-ti scoate maselele, sau dintii. Mult succes si ai grija de igiena dentara.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Depinde de varsta pe care o ai.

lolita
| lolita a răspuns:

Daca este masea de lapte iti va creste daca nu, nu iti va creste trebui sa-ti pui alta.

| Silvia a răspuns:

Nu cred. Daca era masea de lapte, da iti va creste alta. Daca nu, nu iti va mai creste nicio masea.big grin

| albastrel a răspuns:

Una? da' de unde? cresc 5! ai grija cu ele, cum le spelii, cum le ingrijesti! sanatate maxima!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde ce varsta ai? unele cresc altele nu mai cresc, si care este aia? ai aruncat-o pe casalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce ti-a facut? Extractie la masea? Adica ce ti-a extras, caria, sau plomba? laughing Sau poate ti-a scos maseaua, e mai simplu, mai putin pretentios si mai corect nu? Creste alt amasea, daca cea scoasa era de lapte, daca era definitiva, definitiv ramine si spatiul ramas intre masele (definitiv pina-ti pui o proteza).