| Fcrb_Madalin_1992 a întrebat:

Mi-am fracturat glezna si acum e umflata si s-a invinetit. daca ma duc la ora asta la spital o sa mi-l puna cineva in ghips?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Eu cred ca ai o entorsa. Pune gheata invelita intr-un prosop sau apa rece cam 10-15 min la interval de 3-4 ore stai in pat cu piciorul ridicat pe o perna si daca ai un antiinflamator unguent-diclofenac sau fastum gel unge-te. Daca durerea persista maine mergi la spital pentru investigatii.Iti doresc o noapte fara durere si linistita!

| BiuL a răspuns:

La spitalul de urgenta (judetean, munincipal, nu stiu ce este la tine in oras) e program non stop deci te poti duce linistit.

| Spammer a răspuns:

Depinde daca e grav da.Dar nu cred o sa iti dee o crema pentru a te da si sa nu faci sport.Sa stai in pat.

| Fcrb_Madalin_1992 explică (pentru Spammer):

Pai e umflat si vanat.si ma cam doare.nu pot sa merg

| KämŸ966 a răspuns:

Depinde de cat de grav este.Cel mai sigur du'te pana la spital sa vezi daca ti'l baga cineva in ghips.

| poopsmm a răspuns:

Cred ca da.Depinde de fractura si daca la spital este medic de urgenta ce lucreaza seara. Daca e grav Sie umflat si vinat nu sta acasa du-te repede la spital ca sa nu faci mai rau!