| Nustiucenume22 a întrebat:

Hei TPU.
Am avut glezna in ghips o saptamana si acum imi dau cu o alifie (Trozevasin) si dupa leg cu o fasa elastica. Glezna e inca umflata, dar cand calc nu ma doare, ce ar trebui sa fac ca sa nu mai fie umflata?
Funda celui mai bun raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Hm, asta ar fi trebuit sa-ti spuna cei care ti-au scos ghipsul, sa te invete sa faci recuperarea functiei piciorului tau.

Daca nu ai curaj sa-i intrebi (stiu, uneori nu sint prea simpatici) gindeste-te ca aceasta parte a corpului a fost privata de miscare o saptamana.
Fa miscari usoare ale gleznei de 2-3 ori pe zi.
Mergi. Cooboara scari. Totul fara sa faci eforturi salbatice.
Asigura miscarea generala a zonei piciorului care a stat in ghips. Nu sta pe loc, nu sta in pat.
Circulatia singelui se va reface.
Poti sa incerci su cu niste compresii reci pe glezna sau cu piciorul in apa rece citeva minute (nu, nu vei raci la git!).

Vindecarea o face corpul tau, ajutat de tine si nu alifiile.

Daca vezi ca nu cedeaza deloc in citeva zile, mergi la doctor. Pot apare si complicatii desi ma indoiesc.

1 răspuns:
| Denis123456 a răspuns:

Iti spun eu ce trebuie sa faci, mergi la un magazin/farmacie ceva de gen si ceri plumb, nu ti-e rupt piciroul, si eu am fost. in aceeiasi situație, iti sunt sucide venele, si nu te doare cand calci, si plumbul il pui pe un prosop si il pui pe picior, daca nu pune fașa elastica pe picior si piciorul trebuie sa stea sculat, nu culcat, legi de la talpa, si te faci cu creăm felximobil, si dupa 7-10 zile iti trece, luna trecuta am fost. si eu la fel, sa nu depui efort, BAFTA!