| AdrianaAdria a întrebat:

Mi-am inceput viata sexuala acum aprox. 9 luni. Intre timp, eu si prietenul meu nu am avut prea multe ocazii de a face dragoste...in total s-a intamplat doar de vreo 4-5 ori, printre care se afla si ziua de ieri. In timpul actului ma tot durea, insa nu tare. Ne-am oprit, iar dupa ce am incetat actul am inceput sa am dureri mari undeva sub burta..deabia mergeam..nu puteam sa stau dreapta deoarece ma durea. A trecut o zi si inca ma doare. Nu la fel de tare, insa cand merg simt un oarecare discomfort. Sunt speriata si nu stiu care ar putea fi cauza..ma puteti lumina? Tin sa mentionez ca actul a fost protejat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este posibil sa ai o rana pe colul uterin, o infectie genitala sau chisturi ovariene. Toate aceste afectiuni sunt grave, de aceea durerea dupa contact sexual este un mare semnal de alarma si impune consultatie ginecologica cat mai rapid. Din pacate azi e duminica, dar maine trebuie obligatoriu sa te vada un ginecolog (de preferat cel care te-a mai vazut dupa inceperea vietii sexuale, dar daca nu poti ajunge la el, mergi la orice ginecolog poti ajunge pentru a nu amana)

greece12
| greece12 a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic,fara intarziere,azi e duminica,maine dimineata la prima ora,prezinta-te la medicul ginecolog.
Poate fi un chist, o anexita, o vaginita sau orice altceva, nu stim, numai medicul ti-o poate spune si nici una nu trece fara consult medical si tratament serios.

| AdrianaAdria explică (pentru greece12):

Pana sa am contact sexual ieri, nu am avut nicio problema de acest gen...iar la consult mai mai duc, chisturi nu am avut niciodata.

| greece12 a răspuns (pentru AdrianaAdria):

De data asta,va trebui chiar sa mergi, orice durere de genul asta nu trebuie lasata la voia intamplarii.
Gandeste-te ca intr-o buna zi, vei dori sa ai si tu copiluti, asa ca trebuie sa ai mare grija de tine, in primul rand.
happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Durerile din timpul actului sexual ( sau de după ) NU sunt normale!

Într-adevăr, cea mai "simplă" cauză poate fi o insuficientă lubrifiere vaginală, datorată unei slabe excitaţii şi unui preludiu scurt/ineficient/inexistent.

Dar, de cele mai multe ori, POATE fi vorba de o INFECŢIE genitală/vaginită, ori o afecţiune ovariană ( anexită, sau altele ), etc.

DURERILE din timpul ( sau de după ) actului sexual ( dispareunia ) pot avea mai multe cauze - vezi articolul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......eunia_1173

http://www.divahair.ro/......lui_sexual

http://www.ele.ro/......vente-4490

http://www.copilul.ro/......a8275.html

Cel mai indicat ar fi să mergi la ginecolog pentru investigaţii suplimentare!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Daca ai fi dorit un raspuns corect, atunci ai fi mers la medic. Daca doresti ca "gura lumii" sa-ti rezolve problemele de sanatate, atunci vei ramane in continuare cu acea durere ciudata pe care spui ca o ai. Multa sanatate!

| AdrianaAdria explică (pentru neutrino):

Nu am cerut nimanui sa-mi rezolve nicio problema de sanatate, eram insa curioasa daca cineva s-a mai confruntat cu aceasta problema sau ba. Daca problema persista, fii sigur/a ca voi consulta un medic. Thanks but no thanks.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar ca gaura se restringe din cauza ca nu ai facut rar sex apoi cind faci e posibil sa te doara vagina, apoi burta...sai mushchii.Asta nu va dura mult, va trece.Fii fara grija(
funda?

| Public22 a răspuns:

Sfatul meu este sa faceti sex mai des, iar daca durerea nu dispare, mergi la un doctor. Sunt sigur ca in timp nu vei mai simti nicio durere! Sanatate.

| AdrianaAdria explică (pentru Public22):

Multumesc frumos! Am face-o mai des daca am avea ocazia, insa.

| Oxymorone a răspuns:

Este posibil sa te fi penetrat in uter, daca este vorba de o durere sub burta in partea dreapta. Ai si senzatie de balonare sau ceva asemanator?