| andreeabby11 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati! Mi-am inceput ieri viata sexuala impreuna cu prietenul meu, am facut tot protejat cu prezervativ. Dar azi dimineata m-am trezit cu dureri de burta, stari de greata si chiar am vomitat.Este ceva normal?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Este impactul psihologic pe care il are asupra ta,inceperea vietii sexuale.
Posibil sa te simti,in forul tau interior,cumva vinovata pentru asta,poate inca nu esti sigura ca e bine sau nu ceea ce s-a intamplat.
In plus,chiar e posibil,pe fondul asta de stres,sa te fi deranjat mancarea pe care ai mancat-o si de aceea ai starile astea.
Indiferent de varsta pe care o ai,numai la gandul ca parintii tai ar putea afla,teama fireasca de sarcina,emotiile enorme ale primului contact sexual,situatia noua in care ai fost pusa,toate astea sunt de ajuns sa te intoarca pe dos si sa te umple de stres,cum sa-ti cada bine chiar si mancarea preferata?
Deci,nu te ingrijora,respira,bea lichide,in special sucuri naturale de fructe si calmeaza-te,nu ai nimic, e un mic soc pe care, cu liniste si grija, il vei depasi!
Si, te rog sa ai grija de tine!

| Azµre a răspuns (pentru greece12):

Ai dreptate! cred ca asta e problema, stresul, mai ales daca s-o fi gandit tot timpul ce fac cum fac sa nu ma afle parintii sau orice alta grija, mai mult ca sigur asta este factorul care a deranjat.

| greece12 a răspuns (pentru Azµre):

Da, si la un simplu examen,nu importa de ce fel,suntem stresati,innebuniti,inghitim in sec, nu ne gasim locul, nu ne trebuie nimic, organismul nostru reactioneaza ciudat!
Iar cand e vorba de un lucru atat de delicat si sensibil ca primul contact sexual, mi se pare normal ca implicatiile psihologice sa fie mult mai mari!happy

| Azµre a răspuns (pentru greece12):

Exact!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru greece12):

Sărut mîinile, esti minunată dragă Greece 12.

6 răspunsuri:
| andreeabby11 explică:

Va multumesc foarte mult pentru lamuriri! m-am mai linistit acum. dar daca fac un test de sarcina asa repede, pot avea un rezultat concludent?

| Azµre a răspuns (pentru andreeabby11):

Pe prospectul testulu ide sarcina spune ca esta irelevant mai devreme de 10 zile acum nu stiu vezi si u ce scrie pe prospect!