| RorySan a întrebat:

Mi-am luat putin curaj si am zis sa va cer ajutorul in toata ignoranta mea...inainte de a merge la un medic!
De vreo cateva zile tot am o senzatie de pielita in gura.E ingrozitor cand pur si simplu prinzi de pielita din partea interioara a buzelor(pe limba nu) si vezi ca se decojeste ca si cum ai decoji o hartie lipita. Oricum se cojeste singura chiar daca nu o inlatur eu...Si asta numai seara.si dimineata! Senzatia nu e deloc dureroasa. dar e ciudata.

Intrebarea este daca stie cineva despre ce e vorba si daca e sau nu cazul sa ma ingrijorez! In aceeasi masura va rog sa ocoliti ironia..desi probabil instinctiv as privit si eu la randul meu aceeasi latura...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

De unde ti-ai luat curaj, sa ne luam si noi? E scump?
Acum lasand gluma, nu esti singura, buzele se mai cojesc uneori...

| RorySan explică (pentru K0sti):

Cred ca asa-i.Dar nu mi s-a intamplat niciodata.Si tot este este de vreo saptamana si ceva crying

| untu a răspuns:

Pielita asta se numeste herpes si se aplica un pic de crema de galbenele peste pielita, nu atinge nimic de aceea pielita, lasa sa se cojeasca si o sa se treaca de la sine si o sa te vindeci! Zici ca e proasta doctorita? Care este numele doctoritei, din ce cabinet face parte, localitatea si judetul.Nu e normal sa trateze pacientul asa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Aceast lucru poate fi din cauza apei! Nu consumi destula apa pe zi! Bea mai multa apa si lasa sucul la o parte!
Multa sanatate!
O seara pe plac!

| RorySan explică (pentru anonim_4396):

Problema este ca consum l de apa pe zi

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns (pentru RorySan):

Cate kilograme ai?
Poate fi din cauza dezihidratari am patit, nu am adaug atentie mie mi-a trecut, schimbandumi stilul de viata.
Cu ce pasta de dinti te speli?

| RorySan explică (pentru Sucigan_Razvan_1999):

Pai am cred ca pana in ......sau cuprin intre 65-70
sunt un pic mai plinuta
cu colgate ma spal intotdeauna

| CranK71 a răspuns:

Am patit si eu, e de la sare daca e acelasi lucru care l-am avut eu, nu e mare chestie... doar ca din cand in cand ustura si ai senzatia ca iti curge ceva din locul unde se decojeste nu?

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns:

Raspunde la intrebari:
-De cand dureaza?
-Inainte sa se intample primadata ai mancat/baut ceva?
-Bei excesiv sucuri din comert?
-Ai fost ragusita?

Daca medici de familie sunt de toata gena, du-te la un ORL (ORL - OtoRinoLaringologia este specialitatea chirurgicala care diagnosticheaza si trateaza afectiunile nasului, gatului si urechilor, el v-a sti cel mai bine).
Viziteaza cat de repede un medic specialist de recomandat orl, bun (deoarece din putina mea experienta, de 2 ori, am fost intampinat de oameni destepti si uni care abia au absolvit si au dat niste verdicte aiurea).
Insanatosire.

| RorySan explică (pentru Sucigan_Razvan_1999):

Pai aceatsa persista de vreo saptamana si ceva.
Nu am mancat ceva ca sa se intample asta.
Nu, nu beau.Breau doar sucuri facute in casa.Nu beau acid.Rar la evenimente importante.Nu vreau sa imi stric organismul cu tot felul de prostii(daca pot spune asa)
-Nu, nu am fost ragusita.nu am mai racit de vreo 3-5 ani sau sa fiu ragusita

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns (pentru RorySan):

"Si asta numai seara.si dimineata" Cati litri de apa consumi pe zi?

| RorySan explică (pentru Sucigan_Razvan_1999):

Pai,depinde.Am momente cand consum 1-1, 5l si 1, 5-2l

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns (pentru RorySan):

Sa ai grija la consum execesiv de apa, NIMIC IN EXECES NU E BUN, nici apa in execes nu e benefica.
Ce o alimentatie echilibrata? (buzele cum sunt "crapate"?)?

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns (pentru RorySan):

Du-te la medicul de familie, oricat de necalificat poate fi, el iti va spune exact despre ce este vorba.
Conculizia e sa nu te speri, du-te si vezi ce spune.
Bafta.

| LuluOneMillion a răspuns (pentru RorySan):

Nu ai cum sa nu fi mancat nimic o saptamana. Oricum, poate fi si de la ceva ce ai mancat si nu stii ce, poate fi orice, nu ceva cu e-uri sau toxic. Eu mai patesc diferite chestii de la diferinte alimente care mananca orice om. Dar sa se decojeasca singura pe dinauntru chiar n-am auzit.

| RorySan explică (pentru LuluOneMillion):

Nu stiu pur si simplu.In fiecare dimineata si seara ma trezesc cu pielita in gura si devine foarte enervant.
Dar s-ar putea sa fie si de la mancare.Nu se stie niciodata

| Attenna a răspuns:

Orice nelamurire, orice senzatie ciudata trebuie sa fie verificata de doctor, indiferent de situatie... poate fi o alergie... poate fi o reactie a organismului tau... poate fi de la deshidratare....nu ai de unde sa stii, deoarece fiecare organism reactioneaza diferit.Nu ai de ce sa te sperii...du-te la doctor, nu ai nimic de pierdut.Controleaza medicul.

| RorySan explică (pentru Attenna):

Nu,nu am de ce sa ma supar.Mersi oricum!
Cred ca maine chia am sa ma duc.Dar am ghinionul sa am o doctorita de familie care ea chiar e proasta nu gluma.De ceva vreme tot ma inteapa mana dreapta si mi se umfla venele si nu inteleg de ce.Am fost la doctor si mi-a spus sa nu ma mai vait atat.Mai demult ma tot durea capul incontinuu si ochii la fel ingrozitor.Si mi-a spus sa nu ma mai prefac. -_-
Cand ma duc maine nici nu mai stiu cum va reactiona si chiar ma enerveaza...
dar am vorbit cu mami sa ma schimbe si a fost de acord dar va dura un timp crying

| anonim_4396 a răspuns (pentru RorySan):

Si eu am o doctorita mai cu probleme mintale laughing
si apropo, si eu am aceeasi problema, e din cauza uscarii gurii, incearca sa bei mai multe lichide sau sa te speli pe dinti si dimineata si seara (in caz ca nu faceai asta deja)

sper ca te-am ajutat ^^

| RorySan explică (pentru anonim_4396):

Beau lichide.
Dar mda.
Ma spal intotdeauna seara si dimineata pe dinti.
Totusi stau si ma gandesc poate e de la pasta de dinti.