| king5151 a întrebat:

Mi-am plombat maseaua acum o luna si m-am uitat acum si este neagra si-a pierdut din culoare, cu plomba pusa nu trebuia sa fie alba? Nici nu stiu daca mai am plomba acolo laughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| LonelyGuy07 a răspuns:

Ti-a cazut plomba cred

| timidu89 a răspuns:

Nu ai simțit ceva gust de fier sau metal prin gura? Mie o ciunga mi-o pus ceva metal, ce mi-o căzut rapid. Tu poate ai înghițit plomba

| king5151 explică (pentru timidu89):

Nu, era alba complet si se simtea altfel la atingere, acum cand o ating parca pun direct mana pe masea.

| king5151 explică (pentru timidu89):

Ai mai pus plomba din nou sau ai lasat o asa?

Bula
| Bula a răspuns:

Plomba, daca a cazut, o poti incerca in fata oglinzii, cu o scobitoare.
Daca plomba a cazut dupa nici o luna, atunci dentistul are obligatia de a o reface gratuit, cu atat mai mult ca nu a fost curatata bine caria (a ramas negru)!

| timidu89 a răspuns (pentru king5151):

Da. Dar mi-am găsit alt dentist. Aia nici la un dinte nu o făcut cum trebuie laughing femeile bătrâne și meseria

| king5151 explică (pentru Bula):

M am uitat acum in oglinda si se vede ca si cum ar mai avea un strat pe ea, nu stiu de ce spuneam eu ca mi-a cazut, m-am uitat aseara cu camera de la telefon si mi s-a parut neagra.

Bula
| Bula a răspuns (pentru king5151):

Depinde cu ce material a fost plombat.
Exista si plomba definitiva pe baza de metal (argint), care sunt mai rezistente in timp, ca simplul ciment.