| 94Lucifer94 a întrebat:

Mi-am plombat niste măsele care aveau carii. Problem e ca două dintre ele ma dor cand mănânc ceva mai tare, cum ar fi chipsurile. Și dacă apăs cu unghia pe plombă, am observat ca ma doare. Nu mi-a omorât nervul ca erau carii mici spre medii. Dar a ajuns până la nerv când mi le-a scos la aceste două măseluțe. După 2 săptămâni tot nu pot sa mușc ceva tare pentru ca ma doare oarecum.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Revin-o la stomatologul tau sau la altul pentru o parere, nu cred ca e ok ce se inampla si nu strica sa ceri o a doua parere.

| 94Lucifer94 explică (pentru Ririru):

I-am spus că mă doare când mănânc gumă de mestecat sau chipsuri, uneori chiar carne sau coaja de la pâine. Și mi-a zis că e normal sa ma doară. Dacă nu se remediaza nu rămâne decât să le omor nervul.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Te dor pentru ca inca sunt sensibile dupa plombare, dupa cateva zile ar trebui sa iti treaca, poti folosi si pasta de dinti sensodyne.

| 94Lucifer94 explică (pentru MihaiNicu23):

Au trecut două săptămâni... Dar o să încerc și pasta de dinți recomandată.

| MichaelTeach a răspuns:

Chestia e ca nu trebuie sa iti plombezi maselele daca erau cariate. Pun pariu ca medicul ti-a zis ca inca mai pot fii salvate. Cel mai bine este sa mergi la un alt medic dentist si sa ii spui despre problema ta,
(dupa ce o masea se plombeaza, ar fi mai bine daca ai pune si o masca). Pana atunci, incearca sa nu mai mananci mancare prea rece sau prea calda. La fel este si cu apa. Evita cat de mult poti sa iti fortezi maselele. Poti sa mananci salate, supe, pilaf de orez(in general mancare usor de mestecat). Cel mai importan este sa nu mananci dulciuri sau sa bei sucuri de orice fel absolut deloc! Iti urez bafta!

| iulianmerus a răspuns:

Te sfatuiesc sa renunti definitiv la cipsuri, dulciuri si orice ar mai putea contine zahar. Eu am incetat sa consum aceste lucruri acum 4 ani si nu mai am probleme cu cariile iar dintii mei sunt mult mai albi(recunosc ca mi-am facut si un hobby din spalatul pe dinti - intre 5 si 10 minute/spalat). Stiu ca este greu (la inceput ) cum mi-a fost si mie care nu-mi vedeam viata fara mâncarea nesanatoasa dar garantez schimbarea in bine. Gandeste-te ca esti om, si este dovedit stiintific ca ne putem abtine de la orice.