| AnaMaryadragutaa a întrebat:

Mi-am pus ieri un pierceing in buric. Am voie sa fac baie/dus? Și după cât timp nu o sa mă mai doară?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| MihaiNicu23 a răspuns:

In primul rand fugi repede la farmacie si cumpara produse pentru curatarea zonei. Incearca macar de doua ori pe zi sa misti pierce-ul din loc (misca incet de el spre stanga si spre dreapta). Evita cat mai mult contactul cu apa, macar pana durerea va trece(incearca sa te speli in jurul lui si sub nicio forma nu da peste el cu gel de dus sau sapun). Incearca sa porti macar o saptamana-doua haine mai largi, pentru a nu-l agata si ca sa nu iriti zona. De asemenea, mai poti curata zona cu un pic de apa oxigenata atunci cand te dezbraci pentru a elimina scamele si impuritatile sau chiar transpiratia ce s-ar putea aduna acolo. Eu cand mi-am facut pierce-uri am folosit cu tinctura de iod, dar te avertizez ca trebuie sa te tii tare: ustura, cu toate ca e foarte evicienta in cicatrizarea rapida.

| AnaMaryadragutaa explică:

Am și crema și și ser fiziologic. ☺️
Nu trebuie mișcat extraordinar de tare, nu? Îl pot mișca foarte puțin

1 răspuns:
| Kely2820 a răspuns:

Poți sa faci baie sau dus doar sa nu dai cu mana pe acolo, depinde de organism, trebuie sa te si obișnuiești cu el deoarece aia e durerea, dupa o săptămână nu o sa te mai deranjeze