| anonim_4396 a întrebat:

Salut,
Azi mi-am rupt o alunita de pe spate, era cam mare si a curs foarte mult sange, am pus repede ROSTOPASTA si am dat si cu spirt dupa 3h, nu s-a marit dar imi e foarte frica de cancer, am 17 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

La 17 ani mai crezi asemenea prostii?

| GeorgeTheMaster a răspuns (pentru doctorandus):

Pentru cultura ta generala, alunitele sunt cancerigene

| doctorandus a răspuns (pentru GeorgeTheMaster):

Da, clar: a auzit-o de la babe si de pe radio sant...

| Ionutz2010 a răspuns (pentru GeorgeTheMaster):

Sunt sanse sa fac cancer de piele? Eu am programare la dermatolog abia pe data de 17 luna asta.Este tarziu?

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Articol din care nu rezulta vrajeala babeasca pe care a insirat-o mai sus. http://ro.wikipedia.org/wiki/Erori_formale_de_logic%C4%83

Mai rar oameni care chiar inteleg ce citesc...

| anonimg a răspuns:

De mai bine de 20 de ani de cand ma barbieresc mi-am indreptat cu lama de multe ori alunitele de pa barba. Sunt in viata si nu am nimic. Si nici macar nu arata inestetic.

| ChawChaw a răspuns:

Sigur,faci cancer si mori, exact asta se intampla, pregateste-te

| Ionutz2010 a răspuns (pentru ChawChaw):

Un exemplu de om handicapat pe creier care ii urez tot raul

| ChawChaw a răspuns (pentru Ionutz2010):

Eram sarcastic baiete....Vai de soarta ta.Mai bine nu ma compar la nivelul tau (care e sub al marii)

| AndraLavi a răspuns:

A fost o alegere proasta ca ti-ai rupt alunita, dar nu trebuie sa te gandesti din prima la moarte. Sangerarea a fost normala pentru ca ai facut chestia asta...In primul rand, locul trebuie dezinfectat si ai facut bine ca ai folosit spirt, puteai sa pui si betadine dar si un pansament steril. In al doilea rand, se poate ca in zona unde a fost alunita sa ramana o cicatrice, ori daca observi ca se mareste sau isi schimba culoarea, trebuie sa apelezi de urgenta la medicul dermatolog pentru o interventie chirurgicala.

| Ionutz2010 a răspuns (pentru AndraLavi):

Am rupt o din greseala aveam niste cosuri le spate de la caldura, sunt sanse mari sa fac cancer?

| AndraLavi a răspuns (pentru Ionutz2010):

Nu ai sanse sa faci cancer. Dezinfecteaza-ti in continuare zona si totul o sa fie bine. Panica poate sa apara doar cand observi ca esti deranjat de faptul ca s-a marit sau si-a schimbat culoarea. Cel mai important lucru e sa nu folosesti creme sau alte substante. Pur si simplu RIVANOL, BETADINE sau SPIRT! + pansament pentru siguranta.

| Ionutz2010 a răspuns (pentru AndraLavi):

Azi e a 3 zi si inca nu s-a marit alunitaz eu am programare miercuri la dermatolog si asta s-a intamplat acum 3 4 zile o fi grav?

| Advvrt a răspuns:

Cel mai bine era daca te duceai din timp sa ti-o scoti. Cunosc pe cineva care a trecut printr-o astfel de operatie si nu a ramas cu niciun semn sau cicatrice. Cat despre cazul tau, te sfatuiesc sa mergi la doctor

| Ionutz2010 a răspuns (pentru Advvrt):

Alunita nu si-a modificat forma dupa 3 zile sunt sanse sa fac cancer?