| CostaMate a întrebat:

Mi s-a rupt o alunita de pe corp astazi, nu de tot ci partial, o am de cand ma stiu, e destul de mare si foarte incomoda, o acoper mereu cu un plasture sa nu se agate de haine. Intrebarea mea este: pot face cancer daca se rupe de tot? precizez ca nu mi-a curs sange deloc, acum ceva timp cand sa mai rupt putin din ea, la fel nu a curs sange si doar era o pata mai rosie in jurul alunitei dar dupa dus s-a curatat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Poti face cancer daca un tesut (alunita respectiva sau alta) este vatamat in mod repetat. Cel mai bine ar fi sa mergi sa ti-o scoata, si pentru siguranta sa o trimita la laborator pentru analize.

| William a răspuns:

Nu ai de ce sa iti faci griji, in locu tau o taiam de mult (la alunita ma refer).

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu faci cancer daca se rupe de tot, din ceea ce spui tu, pare sa se usuce. Este vorba de cancer daca incepe sa se schimbe aspectul alunitei, daca sangereaza, daca te doare, daca prezinta purulente sau daca incepe sa creasca sau sa isi schimbe culoarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu alinutele nu e deloc de glumit indiferent daca se rupe putin sau mult-eu nu am avut niciodata probleme cu alunitele dar am descoperit recent un mic nodul la san si nu se stie sigur daca se mai poate face ceva de aceea te sfatuiesc din inima sa mergi la un consult medical-acolo iti vor spune cu exactitate la ce riscuri te expui-nu lasa totul pe maine ca sa ajungi in situatia mea!

| DnFn a răspuns:

Du-te la doctor macar sa fi sigura! Nu sti niciodata ce se poate intampla. Un consult medical e cel mai sigur lucru.Sanatate happy!

| CostaMate explică:

Multumesc de raspunsuri

| handmade534 a răspuns:

Nu e de glumit cu alunitele. Mergi la doctor pentru a-ti spune ce fel de alunita e, benigna sau maligna. Fugi la doctor pentru ca si o alunita obisnuita se poate transforma intr-o tumoare maligna.