| DexTer a întrebat:

Mi-am rupt o alunita (din greseala, da nu de tot.mai are putin si se desprinde) de pe gat...nu e mare (un milimetri.cam cat floarea unui bold).
Este periculoasa?
Trebuie sa merg la dermatolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nimeni nu poate sti daca este periculoasa, in afara de dermatolog, dupa consult. Asadar da, trebuie sa mergi la dermatolog.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Daca ai acasa Bitter suedez(este un medicament, nu o bautura obisnuita!)acela este bun la asa ceva. Pui comprese si se vindeca. Uneori si dispar.Am avut si eu o veruca pe gat (un neg cu baza ca o ata)care mi-s-a prins in lantisor.Ma durea foarte tare si mi-a trecut cu bitter suedez.

| fabiola a răspuns:

Poti merge la dermatolog, dar pune alcool medicinal pe locul respectiv!

| Roby67 a răspuns:

Nu mai trage de ea si o sa treaca.

| Gospell a răspuns:

Du-te direct la dermatolog... Unele alunite sunt cancerigene.
Nu rupe si cealalta parte... cel mai bun sfat/remediu il vei primi de la medicul specialist.

Răspuns utilizator avertizat
| emma6312 a răspuns:

O fata de la mine de la scoala si-a rupt o alunita[din greseala]acum 7 ani. Ea a fost la medic si i-a spus ca a avut noroc pentru.ca nu era cancerigena. Poate ar trebui sa mergi si tu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele nu sunt alunite ci le spune "skin tag"-uri (nu stiu rima in romana. Chair asa alunitele sunt mici tumori benigne. Este bine sa faci un control mai amanuntit insa nu cred ca ai prea mult emotive sa intri in panica. Intr-un raspuns anterior am descris un procedeu pe care il stiu pentru "calmarea" unora dintre ele (cu ulei de ricin). Este suficient de eficient.

| dof21 a răspuns:

Buna,
Ai face bine sa mergi la un dermatolog. Multe din ele sunt cancerigene.

| SkRiLlExME a răspuns:

Da

| ingerasaaa a răspuns:

Da...
nu se stie daca e sau nu canceroasa parerea mea la medic urgent, asa a avut si prietenul meu si a fost la urgenta si s-a rezolvat.asa ca numai pierde timpul