| king5151 a întrebat:

Mi-am scos nervul la o masea ieri si tot ma doare daca beau apa sau mananc ceva, chiar daca nu mananc in partea aia. Ati patit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Darius50boss a răspuns:

Nu este normal să te doară

| DonMoldo a răspuns:

Odata nervul scos, nu ar mai trebui sa te doara in nici un fel, caci durerea de dinti vine de la nervii lor. O zic in cunostiinta de cauza.
Sa-i spui la dentist sa se apuce de fotbal.

| king5151 explică (pentru DonMoldo):

Frate eu stiu ca asa e normal si au patit toti, cand iti scoti un nerv te doare locul ala unde a umblat cu freza, cu acul si a scos nervul. Asta stiu ca e normal, dar intrebarea e ce treaba are locul cu ce mananc eu sau beau.

| DonMoldo a răspuns (pentru king5151):

Mai asteapta o sapt maxim doua apoi daca te mai doare, apeleaza la un alt dentist.Eu am sosi nervi la mai multi dinti, dar nu simt nimic niciodata, la nici o schimbare de cum bate vantul.

| ZappyTv69 a răspuns:

Buna.
Normal că te doare,că e normal sa te doară, că nu ți-ai scos un dinte de lapte, ci nervul.

Nu ai ce face, mai "muști din limba" când bei apa (temperatura camerei), și mănânci mâncare mai moale, ușoară. Și important ar fi sa nu fie nici fierbinte dar nici prea rece. Temperatura camerei.

Îți poți lua de la farmacie gheață instanta, doar o dai de masă și îngheață. Îți mai ia din durere.

Mai mult de o săptămână nu cred că ține durerea, iar daca ține, o sa te obișnuiești, și nu te va mai durea.

Daca e foarte deranjant, vorbește cu medicul tau stomatolog. happy

| ZappyTv69 a răspuns (pentru ZappyTv69):

Și vreau să spun următorul lucru:
Ar trebui sa nu te mai doară după câteva zile DELOC.

Locul acela normal că doare.

| king5151 explică (pentru ZappyTv69):

Am mai scos si la alte masele nervul si tot la fel m-a durut prima si a 2 a zi, dar parca nu chiar asa tare. Poate sa difere de la masea la masea?

| ZappyTv69 a răspuns (pentru king5151):

Da,diferă.
Cum am zis, poate durea și o săptămână. Depinde cat de sensibil este locul respectiv.