| Adriana6799nh a întrebat:

Mi-am tăiat o aluniță din greșeală, a sângerat, am pus spirt. E posibil să se activeze un cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nici ăl de sus ((dacă o fi cineva acolo) nu știe

| NLS a răspuns:

Nu-ti fa griji prea mari, dar ar fi bine sa consulti un medic dermatolog, unul cu multa experienta.

Exista alunite benigne, si maligne.
Numele lor complet este
"nev pigmentar papilomatos" (cele care ies de pe suprafata pielii)
Cele din urma sunt periculoase, si se pot transforma in cancer, mai ales daca sunt "deranjate", expuse la soare, etc.

| CIaudiu a răspuns:

Nu.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Nu pățești nimic

| BumiWolfie15 a răspuns:

Există mai multe categorii de "alunițe" dintre care o aluniță normală sau una cauzată de cancer de piele sau alte boli, precum cele cu transmitere s*xuală (alea umplute cu un fel de puroi nu sunt normale ). De la o aluniță ruptă maxim te alegi cu o infecție. Ruperea alunițelor nu cauzează cancer niciodată, doar formarea lor poate fi o urmare a cancerului de piele sau alte boli.

| sunmetal11 a răspuns:

Du-te la medic sa ti-o scoata de tot, cu laser sau foloseste rostopasca!

| glasulfilologului a răspuns:

Stai liniștit, nu se întâmplă absolut nimic. Tocmai si eu am pățit acum ceva timp asta. Nu faci cancer asa ușor.
Preventiv sa pui si un plasture peste, sa nu ajungă microbii acolo, cel puțin asa e recomandat

| ZeroȘapteOpt a răspuns:

Și eu mi-am feliat una cu big-ul când ma epilam pe picioare, și una am rupt-o din greșeală pe spate, dar cauta pe doc.ro despre care alunita provoacă cancer dacă o rupi. Ca nu toate sunt la fel