| anonim_4396 a întrebat:

am o problema! m-am ranit din greseala si m-am taiat la o alunita. Nu a curs mult sange si nici nu ma mai doare dar am auzit ca se poate sa dai in cancer. ce credeti am sanse sa sa dau in cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai ranit-o o singura data, nu vei face cancer. Dar daca alunita este pe o zona expusa la traumatisme si exista riscul sa o mai tai si alta data, atunci ar trebui sa te vada dermatologul.

| cristi202 a răspuns:

Ai auzit bine. Ai sanse reale. Insa stai linistita, sansele sunt destul de mici. Sunt totusi mai mari ca la o simpla zgirietura. Eu am patit tot ca tine, si de citeva ori in doua saptamini inca, si, dupa vreo 12 ani, alunita tot acolo e si eu tot viu sunt.

| ahlrh a răspuns:

Depinde, nu toate alunitele provoaca cancer.
De exemplu esti predispus la cancer si cand folosesti solutia aceea
de ati arde alunitele.

Sfat: Consulta un doctor/medic el e mai informat.

| Diascumpika a răspuns:

Nu la fiecare alunite taiate sau rupte ai cancer.

| Some0ne a răspuns:

Vreau sa spun ca nu era genu de alunita mare era una normala

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cristi, "sansa " e un cuvant cu conotatie pozitiva! Nu poti avea "sansa de a face cancer " ci RISCUL de a face cancer.