| BlacK_8915 a întrebat:

Mi-am taiat venele cu o lama (pe care am dezinfectat-o inainte cu spirt) dar taieturile pot spune ca sunt la suprafata iar lama dupa am observat ca e ruginita.M-am dezinfectat, pansat Trebuie sa ma duc la medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Da. Cu siguranta trebuie sa mergi la medic. Si, iti recomand cu caldura sa mergi si la un psiholog, pentru ca, in mod evident, ai mare nevoie.

| whatevernvm a răspuns:

Invata-ma si pe mine

| Infraverde a răspuns:

Mergi la medic, s-ar putea sa ai nevoie de un anti-tetanos. Si oricare ar fi motivul pentru care ai facut lucrul asta, exista solutii. Nu mai fa asta.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu. Dacă te-ai dezinfectat și apoi pansat nu mai e cazul să mergi la medic.

| Porcusorul a răspuns:

Foarte urat acest obicei de "a te taia". Da, trebuie sa te duci la medic. Ce recomand eu este un psihiatru care sa te ajute sa-ti pui gandurile in ordine.

| InnocentSίn a răspuns:

Lasa medicul, du-te la psiholog.winking

| mariamarin2006 a răspuns:

Ai grijă de tine!

| WarHammer02 a răspuns:

Nu stiu daca esti fata/baiat si oricum nu conteaza dar ce iti pot spune e ca nu merita sa faci asa ceva oricat de grea ti s-ar parea viata, gandeste-te ca ai venit aici cu un scop....nu iti mai face rau....nu merita nici pentru o alta persoana(iubita/iubit). Panseaza-ti ranile fizice dar si cele sufletesti.

| SakuraMiraiEdo a răspuns:

Doamne, ce aveti toti cu psihologul ma? Eu nu cred ca are nevoie de un psiholog, ci de o simpla imbratisare. ^^ Si in legatura cu taieturile, daca te-ai dezifenctat si pansat, nu mai esti in pericol de infectare sau ceva, deci poti sta linstit\a. happy

| MariaAna18291 a răspuns:

Cu siguranta da pentru binele tau. Mai ales ca era ruginita. Du-te la doctor cat mai poti.