| Xerenis a întrebat:

Prietenul meu are probleme grave, vrea sa se sinucida, a mai incercat in trecut sa isi taie venele. Mama lui stie despre incercarile lui si nu a luat nicio masura de prevenire!
Pot anunta politia pentru a o suna pe mama lui si sa ii prezinte cu adevarat gravitatea problemei? Ea nu ia nicio masura de a il interna si trata, doar ii panseaza taieturile.
El refuza sa accepte ca are o problema grava, refuza sa primeasca ajutor, mereu zice ca nu mai vrea sa traiasca ca nu mai suporta durerea din suflet, plange mereu din senin, se enerveaza, doarme cate 12-13 ore pe noapte. Nu este niciodata aproape bine dispus.
In momentul de fata este taiat si pansat iar la mana si in afara de asta a luat 5 pastile de xanax. Trebuie spitalizat urgent cu forta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

N-are ce sa faca politia in cazul asta. Un psiholog eventual ar trebui sa intarvina.

| Donsavas a răspuns:

Buna Xerenis,frumos din partea ta ca te preocupa de sănătatea prietenului tau. Eu,în locul lui,m as bucura sa am o asemenea prietenie in care exista intelegere si implicare, lucruri pe care rar le întâlnești azi.
Da, recomandarea mea este sa anunți protecția copilului in caz in care este minor si politia. Da le nr mamei sa discute cu ea! Ce face ea, se numeste neglijență si daca minorul plătește ceva, va fi rau de amândoi asa ca i ai ajuta pe ambii. Va intelege ca s-a făcut o sesizare si ca autoritatile doar își fac treaba. Cat despre starea lui, cu 5 pastile de xanax, nu se poate omori iar tăieturile sunt puțin probabil mortale de vreme ce nu a intervenit nimeni până acum. În orice caz, automutilarea nu este permisă si indica clar un semn de boala psihică ce trebuie tratată cat mai repede. Cu tratament, se va vindeca. Nu este asa de rau cum pare intr-un spital de profil, deci nu are de ce sa se sperie. Sunt multi adolescenți in situatia lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îl cunosc și eu pe unu ce suferă de schizofrenie și se automutilează pe mâini mereu l-am întrebat de ce o face dar nu am obținut nici un răspuns

| andrey663 a răspuns:

Selectie naturala

| mr009 a răspuns:

Păi trebuie să chemi salvarea... Poți vorbi cu psihologul școlii, sau un asistent social. Altfel prea posibil să se termine urât.

| Xerenis explică (pentru mr009):

A terminat liceul, tot ce vreau e ca maica-sa sa realizeze ca trebuie internat si tratat urgent. Dar daca ea doar il bandajeaza cand isi taie venele si nu actioneaza, da se va termina urat...