| FursecCuCiocolata a întrebat:

Mi-au aparut niste bubite micute.
Mai exact [ca le-am si numarat.] am 2 sau 3 pe incheietura mainii si tot 2 sau 3 la incheietura piciorului.
Credeti ca poate fi un inceput de rubeola?
Sau o alergie, o urticarie?
Mi-e frica sa nu imi apara mai multe.
Help me, pls! puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 1PtToti a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la medic, pentru ca e imposibil sa iti spuna cineva cu exactitate. Uneori si medicii trebuie sa analizeze atent aceste bubite, pentru ca pot aparea cazuri non-standard in care arata usor diferit. In plus, unele boli au simptome care seamana intre ele si trebuie verificate mai multe semne ale bolii. Nu te costa nimic sa mergi la medicul de familie, si nu ti se va intampla nimic rau - doar se va uita la tine si iti va spune ce sa faci. Dar ar trebui sa dai un telefon inainte, sa anunti ca mergi, pentru ca rubeola, varicela, etc sunt boli foarte contagioase, si nu ar fi deloc bine sa astepti in sala printre alti bolnavi, ci e recomandat sa te primeasca direct in cabinet cu programare.

1 răspuns:
| Aida89 a răspuns:

Asta iti poate spune doar un medic. Incearca medicul de familie. Daca este ceva grav vei fi trimis catre un dermatolog. Sanatate!